Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-12-11, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Pomogą Polakom na Kresach przygotować sobie święta Mieszkańcy powiatu prudnickiego znowu okazali się bardzo hojni. Siedemnasty rok z rzędu zorganizowano tam przedświąteczną zbiórkę dla mieszkańców partnerskiego miasta Nadwórna na Ukrainie. Akcja taka odbyła się po raz 27. Prowadzona… » więcej 2017-12-11, godz. 14:51, Wiadomości z regionu Szybciej odnajdą zaginionych na Opolszczyźnie Współpraca policji w poszukiwaniu zaginionych na pograniczu polsko-czeskim doskonalona jest podczas unijnego projektu „Psi patrol”. W zajęciach terenowych uczestniczy po dziesięciu przewodników psów z obu krajów m.in. ze wszystkich… » więcej 2017-12-08, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Prudnickie kino nie ma problemów z frekwencją Ponad 20 tysięcy widzów odwiedziło już kino „Diana” w Prudniku. Właśnie mija rok od jego otwarcia. Kina w tym mieście nie było od 1989 roku. Na potrzeby dziesiątej muzy gmina zaadaptowała salę widowiskową tamtejszego ośrodka… » więcej 2017-12-07, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Szybowice zostaną skanalizowane. "Bo dziś ścieki trafiają do potoków" Mimo wielu wątpliwości skanalizowane zostaną Szybowice. Tak zdecydowała Rada Miejska Prudnika. Tym samym wieś ta będzie ujęta w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych gminy. Plan ten zrewidowano… » więcej 2017-12-07, godz. 10:30, Sport i turystyka Pogoń Prudnik w 10 minut przegrała wygrany mecz Dziewiątej porażki w tym sezonie doznali koszykarze pierwszoligowej Pogoni Prudnik. Podopieczni Tomasza Michalaka ulegli na wyjeździe Siarce Tarnobrzeg, mimo że po trzeciej kwarcie prowadzili 63:52. » więcej
391392393394395396397
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »