Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej…
2024-10-14, 14:50 Autor: Krzysztof Dobrowolki, Dawid Rajwa /oprac. AL

Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej infrastruktury w mieście? [INTERWENCJA]

Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Powódź za nami. Co będzie dalej? To pytanie, które nurtuje wszystkich mieszańców zalanych terenów. We wtorek (15.10) sprawdzimy, w jaki sposób można zabezpieczyć się na przyszłość i czy dysponujemy informacjami na temat nakazów ewakuacji? Dziś (14.10) zaglądamy do Głuchołaz i pytamy, jak wygląda układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską oraz sprawdzamy, jak wygląda naprawa zniszczeń w głównym kolektorze ściekowego biegnącego z Głuchołaz do oczyszczalni ścieków w Nysie.

Gośćmi audycji byli: Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz oraz Dariusz Wór-Grech, prezes zarządu Wodociągi Spółka z o.o. w Głuchołazach.
Konstrukcja postawiona przez wojsko robi wrażenie. Most wygląda bardzo solidnie. Kiedy zostanie uruchomiony i oddany do użytku?

- Inwestor tej budowy, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała datę udostępnienia 25 października, ale w rozmowie z nimi dostałem informację, że jest to taka data bardzo bezpieczna, chodzi to, że gdyby było jakieś załamanie pogodę, nagle wystąpiły jakieś nieprzewidziane sprawy, to zawsze jest ten czas, żeby, żeby to poprawić, także myślę, że przed 25 października będziemy mogli tym mostem przejechać - mówi burmistrz Głuchołaz.

Paweł Szymkowicz (1)
A most, który będzie musiał zostać odbudowany, most właściwy - jaka jest szansa na to, żeby był bezpieczny i nie miał filarów w nurcie rzeki?

- Jako mieszkańcy Głuchołaz jesteśmy gotowi rok może nawet 2 lata czekać, ale żeby był to most przeprojektowany tak, jak pan reaktor wspomniał bez filaru podtrzymującego most stojącego w korycie rzeki filarów, które w trakcie wyższej wody spiętrzają wodę i zatrzymują jakieś połamane drzewa, różne przedmioty i spiętrzona woda może ponownie zagrozić miastu.

- Widząc jaka jest determinacja mieszkańców, mając wsparcie samorządów powiatowego, wojewódzkiego, pan minister również przychylił się do naszych uwag i wydaje mi się, że jesteśmy bliscy realizacji tego przeprojektowania mostu z takiego typowego z podporami, z filarami w środku rzeki na most łukowy - mówi Paweł Szymkowicz.

Paweł Szymkowicz (2)
Drugim naszym gościem w audycji był Dariusz Wór-Grech, prezes zarządu Wodociągi Spółka z o.o. w Głuchołazach. Zapytaliśmy, kiedy kolektor zostanie odbudowany, a ścieki przestaną wpadać do Białej Głuchołaskiej.

- Naszym zadaniem jest przede wszystkim odbudować ten kilometr, który jest widoczny i który wiemy, że wymaga odbudowania i będziemy go odbudowywać po trasie, czyli tutaj tak jak on przebiegał wcześniej. Będziemy nowy rurociąg kłaść i to akurat nam nie będzie przeszkadzało, jeśli chodzi o aktualny przebieg rzeki. Natomiast problemem będą ewentualne przejścia pod rzeką, na które przebieg tej rzeki ma wpływ - mówi Dariusz Wór-Grech, prezes zarządu Wodociągi Spółka z o.o. w Głuchołazach.

Dariusz Wór-Grech (1)
Czy jest szansa, by zmienić bieg tego kolektora w razie potrzeby?

- Na chwilę obecną, jeśli myślimy o tym, żeby jak najszybciej przywrócić funkcjonalność tego kolektora, to nic się nie da zmienić, on po prostu musi być odbudowany w trasie, jaka była przed powodzią. Natomiast w przyszłości, ja powiem szczerze, w zeszłym tygodniu miałem krótką rozmowę z panią prezes Wód Polskich i wiem, że jest planowana taka koncepcja przebudowy, rozbudowy czy też ukształtowania terenu przy rzece na jakimś tam dłuższym odcinku, być może na całej długości Białej Głuchołaskiej, wobec tego wtedy w zależności od tego, jak będzie to zrobione, będzie można mówić o pewnych przesunięciach - odpowiada Dariusz Wór-Grech.
Dariusz Wór-Grech (2)
Czy pan ma zaufanie, że koncepcje inżynierów hydrotechniki Wód Polskich dojdą do skutku?

- Mam zaufanie do tych działań, które my podejmujemy, bo jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby przywrócić funkcjonalność naszych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, bo to jest podstawa. Natomiast co do działań innych instytucji, w tym również Wód Polskich, to mam nadzieję, że jednak pomimo tej tragedii, która jest, no skala jest ogromna, to jednak wnioski będą wyciągnięte. Nie ma innego wyjścia niż po prostu wyciągnąć wnioski i zbudować coś, co w przyszłości uchroni miasto i gminę przed takimi katastrofami. To jest po prostu konieczność, nie wyobrażam sobie, żeby nie można było tego zrobić - uważa prezes głuchołaskich wodociągów.

Dariusz Wór-Grech (3)
12

Zobacz także

2024-12-30, godz. 14:45 Lewin Brzeski trzy miesiące po powodzi [INTERWENCJA] Radio Opole cały czas wspomaga budowę Rodzinnego Domu Dziecka w Lewinie Brzeskim. Dom prowadzony jest przez Edytę i Roberta Cimermanów. Przez 10 lat opiekowali… » więcej 2024-12-27, godz. 14:15 Małe podsumowanie wielkiej akcji pomocy dla powodzian [INTERWENCJA] Obiecaliśmy w naszej audycji interwencyjnej, że dopóki ostatni dom po powodzi nie zostanie odbudowany, dopóki ostatni mieszkańcy nie wrócą do swojego normalnego… » więcej 2024-12-24, godz. 13:30 Wigilijne wydanie magazynu interwencyjnego inne niż zwykle [INTERWENCJA] Wigilia to dzień wyjątkowy, zatem i magazyn interwencyjny był wyjątkowy. Interweniowaliśmy w różnych sprawach dotyczących świąt, naszych obyczajów… » więcej 2024-12-23, godz. 15:10 Plac zabaw w Polanowicach i zdatność wody do picia w Głuchołazach tematami magazynu interwencyjnego [INTERWENCJA] W audycji wróciliśmy do sprawy, którą zgłosił nam mieszkaniec Polanowic. Otóż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy… » więcej 2024-12-20, godz. 18:15 Jak ludziom, którzy - wydawałoby się są w beznadziejnej sytuacji - można pomóc? [INTERWENCJA] Staramy się ostatnio często podejmować temat pomocy dla powodzian, relacjonować inicjatywy pozwalające "stanąć na nogi" ofiarom wrześniowego kataklizmu… » więcej 2024-12-19, godz. 14:45 Wydłużenie lewoskrętu na DK45 zmniejszy korki? Słuchacze apelują o zmianę [INTERWENCJA] Na dojeździe do skrzyżowania DK 45 z obwodnicą Opola, szczególnie w godzinach porannych tworzą się korki. Jak można upłynnić ruch? Z podpowiedzią i zarazem… » więcej 2024-12-18, godz. 16:13 Szczury na klatkach schodowych osiedla w Opolu [INTERWENCJA] Są niezwykle inteligentne i zarazem niebezpieczne dla człowieka. Mowa o szczurach, które ostatnio pojawiły się na osiedlu AK w Opolu. Gryzonie można spotkać… » więcej 2024-12-17, godz. 13:50 "Porozmawiać z nikim nie idzie, bo dzieci hałasują" [INTERWENCJA] Tuż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy wiejskiej. Pan Czesław skarży się na hałasy, które docierają do niego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:11 "Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA] 12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się… » więcej 2024-12-12, godz. 21:15 Jakie mamy prawa jako klienci sklepów, a jakie obowiązki mają sprzedawcy? [INTERWENCJA] Tym razem temat, który w okresie przedświątecznych zakupów może przynieść nam wiele istotnych informacji. Zgłosił się do nas słuchacz z Kluczborka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »