Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Kogo dziś uważamy za przywódców duchowych? Posłuchaj…
2019-02-07, 19:20 Autor: Katarzyna Zawadzka (oprac. AL)

Kogo dziś uważamy za przywódców duchowych? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (07.02)

Kogo dziś stawiamy w roli przywódców duchowych? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (07.02.2019)
Chrystus, Budda, a może współcześni celebryci? Nad tym, kogo dziś stawiamy w roli przywódców duchowych oraz jak rozumiemy dziś duchowość i gdzie szukamy inspiracji, aby udoskonalać nasze życie, zastanawiali się goście "Debaty o kulturze" prof. Grzegorz Francuz i dr Marcin Pietrzak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego.
- Kiedyś przywódcami byli Ci, którzy mieli największą pałę w ręku. (...) Kiedyś przywództwo miało charakter zwierzęcy, siłowy. W wieku XVIII w okresie oświecenia przywództwo przeszło w ręce tych, którzy mieli pewne kompetencje. Posiadali pewną wiedzę. (...) W tej chwili duchowo przewodzi ten, kto reprezentuje aspiracje hedonistyczne. Przywódcami duchowymi są dziś ludzie, którzy pojawiają się na Instagramie, na Facebooku i prezentują tam swoje życie, do którego większość chciałaby aspirować - ironizuje dr Marcin Pietrzak.

Prof. Grzegorz Francuz ma na ten temat inne zdanie. - Człowiek może odnaleźć kogoś takiego, kto będzie jego przywódcą duchowym, kogoś, kto wskazuje, na czym sens życia naprawdę polega. Jak mówimy o przywództwie duchowym, przypominają mi się takie postacie, jak Chrystus, Budda. (...) To byli ludzie, którzy urzeczywistnili pewien model człowieczeństwa najpełniej. Pokazali jego pełnię, czy ten moment, kiedy człowiek odnajduje spokój i duchowość w świecie. To jest coś, co integruje wszystkie elementy życia i świata. Duchowość jest osnową całości kosmosu - mówi prof. Francuz.

Audycja "Debata o kulturze" nadawana jest od poniedziałku do piątku, od 18:00 do 19:00 w Radiu Opole 2 Kultura. Każdego dnia inny prowadzący: w poniedziałki - Mateusz Torzecki i Agnieszka Zientarska, we wtorki - Witold Sułek, w środy - Mariusz Majeran, w czwartki - Katarzyna Zawadzka, w piątki - Beata Granatowska.

Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)

Zobacz także

2021-09-27, godz. 19:00 Dr Aldona Ciborowska o współczesnym trybie życia Spotkanie z dr Aldoną Ciborowską, która opowie o nowej etyce, sekularyzacji i destrukcyjnym trybie życia, hedonizmie, zabijaniu duchowości człowieka, rozbijaniu… » więcej 2021-09-24, godz. 19:22 Violetta Łabędzka o 70-leciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tym razem naszym gościem była Violetta Łabędzka zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Biblioteka obchodzi w tym roku 70-lecie. W… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Anna Demska o rozwoju edukacji i sztuki użytkowej O Marii Bujakowej - twórczyni tkanin artystycznych w tym unikatowych oraz czołowej projektantce Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych porozmawialiśmy z Anną… » więcej 2021-09-28, godz. 15:29 Czym jest tradycyjny śpiew? Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-09-20, godz. 19:01 O kulturze - debata o lewicowym marketingu W dzisiejszej audycji poruszymy temat rzadko poruszany w mediach: dlaczego marketing lewicowy jest zdecydowanie lepszy niż ten z tzw. prawej strony. » więcej 2021-09-17, godz. 19:00 Dr Piotr Stanek o kulturze w obozach jenieckich oraz działalności edukacyjnej i naukowej CMJW w Opolu-Łambinowicach Tym razem naszym gościem był dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Rozmawialiśmy o kulturze… » więcej 2021-09-16, godz. 19:09 Małgorzata Ludmiła Sobolewska o łotewskiej sztuce użytkowej W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o łotewskiej sztuce użytkowej. O plenerze Malarskim na Łotwie opowiadała opolska malarka Małgorzata Ludmiła Sobol… » więcej 2021-09-15, godz. 19:01 Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką zapraszamy na nowy cykl audycji pt. "Pieśnioopowieści" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-09-14, godz. 19:00 Aleksandra Starczewska-Wojnar o tym, jak ważna była reprezentacja wizualna wspólnoty dawnych wsi opolskich Dziś gościem Katarzyny Zawadzkiej była Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy o tym, jak ważna była reprezentacja wizualna… » więcej 2021-09-13, godz. 19:00 Janusz Brych o muzycznych inspiracjach Spotkanie z Januszem Brychem - saksofonistą i flecistą, adiunktem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie wykłada od wielu lat. Prowadzi również zajęcia… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »