Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Kogo dziś uważamy za przywódców duchowych? Posłuchaj…
2019-02-07, 19:20 Autor: Katarzyna Zawadzka (oprac. AL)

Kogo dziś uważamy za przywódców duchowych? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (07.02)

Kogo dziś stawiamy w roli przywódców duchowych? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (07.02.2019)
Chrystus, Budda, a może współcześni celebryci? Nad tym, kogo dziś stawiamy w roli przywódców duchowych oraz jak rozumiemy dziś duchowość i gdzie szukamy inspiracji, aby udoskonalać nasze życie, zastanawiali się goście "Debaty o kulturze" prof. Grzegorz Francuz i dr Marcin Pietrzak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego.
- Kiedyś przywódcami byli Ci, którzy mieli największą pałę w ręku. (...) Kiedyś przywództwo miało charakter zwierzęcy, siłowy. W wieku XVIII w okresie oświecenia przywództwo przeszło w ręce tych, którzy mieli pewne kompetencje. Posiadali pewną wiedzę. (...) W tej chwili duchowo przewodzi ten, kto reprezentuje aspiracje hedonistyczne. Przywódcami duchowymi są dziś ludzie, którzy pojawiają się na Instagramie, na Facebooku i prezentują tam swoje życie, do którego większość chciałaby aspirować - ironizuje dr Marcin Pietrzak.

Prof. Grzegorz Francuz ma na ten temat inne zdanie. - Człowiek może odnaleźć kogoś takiego, kto będzie jego przywódcą duchowym, kogoś, kto wskazuje, na czym sens życia naprawdę polega. Jak mówimy o przywództwie duchowym, przypominają mi się takie postacie, jak Chrystus, Budda. (...) To byli ludzie, którzy urzeczywistnili pewien model człowieczeństwa najpełniej. Pokazali jego pełnię, czy ten moment, kiedy człowiek odnajduje spokój i duchowość w świecie. To jest coś, co integruje wszystkie elementy życia i świata. Duchowość jest osnową całości kosmosu - mówi prof. Francuz.

Audycja "Debata o kulturze" nadawana jest od poniedziałku do piątku, od 18:00 do 19:00 w Radiu Opole 2 Kultura. Każdego dnia inny prowadzący: w poniedziałki - Mateusz Torzecki i Agnieszka Zientarska, we wtorki - Witold Sułek, w środy - Mariusz Majeran, w czwartki - Katarzyna Zawadzka, w piątki - Beata Granatowska.

Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)

Zobacz także

2021-10-13, godz. 13:50 Anna Karasińska o eksperymentalnym teatrze Było o teatrze eksperymentalnym Anny Karasińskiej. Artystka opowiadała jak tworzy spektakle oparte na żywej interakcji pomiędzy osobami zaproszonymi do udziału… » więcej 2021-10-11, godz. 19:01 Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką. Od 1982 r. związana była ze Studiem Piosenki w Klubie Park. W 1983 została jedną z laureatek… » więcej 2021-10-08, godz. 19:00 Barbara Sypko m.in. o projekcie Archiwa Rodzinne Niepodległej Tym razem gościem audycji była Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy m.in… » więcej 2021-10-07, godz. 19:01 Krystian Kobyłka o kondycji teatrów lalek W czwartkowym programie "O kulturze" debata rozmawialiśmy o kondycji teatrów lalek. A wszystko to przy okazji XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek… » więcej 2021-10-06, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Co wieś to inna pieśń" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej 2021-10-05, godz. 19:00 Barbara Kąkol o tradycyjnym rękodziele, stroju, gwarze i tożsamości Kaszubów W dzisiejszym programie odwiedziliśmy Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i rozmawialiśmy z jego dyrektorką Barbarą Kąkol. Zapytaliśmy o tradycyjne rękodzieło… » więcej 2021-10-04, godz. 19:00 Zbigniew Hałat o nowej etyce, która ma wpływ na kulturę O nowej etyce, która ma wpływ na szeroko pojętą kulturę - spotkanie ze Zbigniewem Hałatem – polskim lekarzem, specjalistą epidemiologiem, publicystą… » więcej 2021-10-01, godz. 19:00 Barbara Giedrojć m.in. o ulotkach z przeszłości, pocztówkach i śląskich czasopismach Tym razem naszym gościem była Barbara Giedrojć z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Rozmawialiśmy o ulotkach z przeszłości, pocztówkach i śląskich… » więcej 2021-09-29, godz. 19:00 Jak oni śpiewają? Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej 2021-09-28, godz. 19:06 Jacek Wakar podsumowuje 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" Za nami 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa". W konkursie udział wzięło dziesięć spektakli - opolska publiczność obejrzała ich dziewięć… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »