Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Ruszył nabór do obwodowych komisji wyborczych
2018-09-12, 08:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ruszył nabór do obwodowych komisji wyborczych

Kto może pracować w obwodowej komisji wyborczej?
Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych mogą zgłaszać komitety wyborcze.

- Mogą to zrobić na takim obszarze, na jakim się zarejestrowały. To nowość w porównaniu z poprzednimi wyborami - mówi Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora KBW w Opolu.
W wyborach w 2014 roku można było zgłosić swoich przedstawicieli do komisji obwodowej tylko na tym obszarze na jakim zarejestrowało się listy kandydatów. W tym roku komitet może zgłosić swoich przedstawicieli do komisji obwodowych na całym obszarze działania tego komitetu.
- Czyli, jeżeli komitet wyborczy zarejestrował się na terenie gminy, a listę kandydatów na radnych zarejestrował tylko w jednym okręgu wyborczym, to może zgłosić swoich przedstawicieli do wszystkich komisji obwodowych w całej gminie. Natomiast jeżeli jest to komitet ogólnowojewódzki, ma prawo zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji w całym województwie - wyjaśnia Agnieszka Mikucka.

Kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej nie musi zamieszkiwać na terenie gminy w której będzie pracowała jego komisja. Musi być wyborcą z terenu województwa w którym będzie działa komisja obwodowa. To także zmiana w stosunku do wyborów w 2014 roku.

Kto może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?
- Osoba, która ukończyła 18 rok życia w momencie zgłoszenia do komisji
- Osoba, która nie kandyduje w tych wyborach
- Osoba, która nie jest pełnomocnikiem wyborczym ani finansowym komitetu wyborczego
- Osoba, która nie jest upoważniona do rejestracji list
- Osoba, która nie jest mężem zaufania

W obwodowej komisji wyborczej nie może pracować rodzina kandydata startującego w wyborach, czyli:
wstępni, zstępni, rodzeństwo, małżonek, małżonek wstępnego

- Państwowa Komisja Wyborcza zaznacza, że w obwodowej komisji nie może zasiadać rodzina kandydata, bez względu na to, czy ta komisja obsługuje okręg, w którym ten kandyduje, czy nie. Czyli rodzina kandydata, nie może zasiadać w żadnej obwodowej komisji wyborczej, nawet na drugim końcu Polski - uczula Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Jeśli stałoby się tak, że ktoś będąc nieświadomym, że jego krewny kandyduje, będzie zasiadał w komisji obwodowej, wtedy wygaśnie jego członkostwo w tej komisji. Taka sytuacja nie rodzi skutków dla kandydata.

Zobacz także

2018-09-27, godz. 16:01 Głosowanie korespondencyjne. Jak i kto może to zrobić? Wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie. Aby to zrobić, musi zgłosić tę chęć komisarzowi wyborczemu… » więcej 2018-09-27, godz. 15:51 Głosowanie przez pełnomocnika Głosować przez pełnomocnika może wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Może w ten sposób zagłosować każda osoba, która w… » więcej 2018-09-27, godz. 15:40 Jakie są kompetencje rady powiatu W nadchodzących wyborach samorządowych będziemy wybierać radnych powiatów. Będą oni pracować w radzie powiatu, która jest organem uchwałodawczym, czyli… » więcej 2018-09-27, godz. 15:36 Jakie są kompetencje sejmiku województwa? spośród 380 kandydatów na radnych sejmiku województwa opolskiego wybierzemy 30-tu Będą swoją funkcję pełnić przez 5 lat. Jakie są kompetencje sejmiku… » więcej 2018-09-27, godz. 15:32 Jakie kompetencje ma rada gminy? 21 października wybierzemy radnych gmin. W naszym województwie we wszystkich radach 71 gmin zasiądzie łącznie 1139 osób. Liczebność rady gminy zależy… » więcej 2018-09-25, godz. 09:36 Losowanie numerów list, cz.2 Poziomy losowania numerów list: PKW losuje numery dla list kandydatów, które zarejestrowały swoje listy do sejmiku województwa w więcej niż jednym województwie. -… » więcej 2018-09-25, godz. 09:25 Jak nadaje się numer listom kandydatów Listy kandydatów do sejmików, rad gmin i rad powiatów ustalane są w drodze losowania na czterech poziomach przez cztery organy. Przez: Państwową Komisję… » więcej 2018-09-24, godz. 21:12 26 września o północy mija termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów Aby zarejestrować kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta, komitet wyborczy musi wcześniej zarejestrować listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie… » więcej 2018-09-24, godz. 20:36 Okręgi wyborcze do rady powiatu - po raz ostatni decydowali o nich radni W tych wyborach po raz ostatni podział powiatu na okręgi zależał od rady powiatu. Od 2019 roku kompetencje te przejmie komisarz wyborczy. Podobnie jest w sprawie… » więcej 2018-09-22, godz. 21:10 Wybory do rad powiatów. Zobacz kto kandyduje w Twoim powiecie 225 list kandydatów zarejestrowano w wyborach do rad powiatów w naszym województwie. O mandat radnego jedenastu powiatów w naszym regionie powalczy 1564 kandydatów… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »