Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Cisza wyborcza. Czego unikać, a co jest dozwolo…
2018-10-19, 21:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Cisza wyborcza. Czego unikać, a co jest dozwolone?

Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy
Cisza wyborcza zaczyna się w piątek o godzinie 24.00 i trwa do zakończenia głosowania, czyli teoretycznie w niedzielę o godzinie 21.00

- Cisza wyborcza, to nic innego jak przerwa w dostawie bodźców dotyczących kandydatów. Wszystko to co zostało umieszczone w przestrzeni publicznej (plakaty, billboardy), ulotki, które trafiły do naszych domów zostają, ale w czasie ciszy nic nowego nie powinno się pojawić - wyjaśnia Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy.

Nie może zawisnąć żaden nowy baner, nie powinniśmy dostać żadnej ulotki, kandydaci nie mogą organizować konferencji prasowych.

Cisza wyborcza została wprowadzona dość dawno, w czasach kiedy nie było internetu, dlatego organa ścigania trudno czasem ocenić czy materiał, który się pojawił narusza ciszę wyborczą. To organa ścigania stwierdzają złamanie ciszy wyborczej.

Kandydaci nie muszą jednak "schować" się w domu na czas ciszy wyborczej.
- Kiedy pojawiają się w przestrzeni publicznej nie mogą rozdawać ulotek, muszą pamiętać, aby w klapie marynarki nie mieli przypiętej nazwy komitetu wyborczego, aby ich osoby były pozbawione elementów agitacji - wyjaśnia Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy.
- Najlepiej, aby rozmowy z mieszkańcami na piknikach i tego typu spotkaniach w czasie ciszy wyborczej dotyczyły przysłowiowej "pogody".

Zobacz także

2018-09-24, godz. 20:50 Okręgi wyborcze w gminach Podobnie jak powiaty i województwa gminy dzieli się na okręgi wyborcze. - Okręgi wyborcze obejmują część obszaru gminy. W gminach wiejskich determinantem… » więcej 2018-09-22, godz. 21:00 Wybory do sejmiku województwa. Sprawdź kto kandyduje Znamy ostateczne listy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa. Listy kandydatów zarejestrowało 13 komitetów wyborczych. Komitet Wyborczy Polskie… » więcej 2018-09-19, godz. 14:39 Okręgi wyborcze do sejmiku Województwo opolskie zostało podzielone na pięć okręgów wyborczych. Okręg nr 1 obejmuje miasto Opole i powiat opolski Okręg nr 2 obejmuje powiaty: kluczborski… » więcej 2018-09-18, godz. 21:42 Obserwator społeczny - nowość w wyborach samorządowych Obserwator społeczny jest to nowa instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego na początku roku. Obserwatora społecznego może… » więcej 2018-09-17, godz. 12:00 Uwaga! W obwodowych komisjach mogą pracować krewni kandydatów. PKW złagodziła swoje stanowisko Uwaga! Zmieniło się stanowisko Państwowej Komisji wyborczej dotyczące tego kto może zasiadać w obwodowej komisji wyborczej. Wcześniej PKW nakazywała czytać… » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Mąż zaufania - kto może nim być i jakie ma uprawnienia Instytucja męża zaufania nie jest instytucją nową. - To taka osoba, którą możemy znaleźć w obwodowej komisji wyborczej, ale członkiem tej komisji nie… » więcej 2018-09-17, godz. 08:00 Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych. Najważniejsze informacje Tylko do północy można rejestrować kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa. Zarejestrować kandydata, bądź listę kandydatów na radnych… » więcej 2018-09-13, godz. 12:00 Jak zarejestrować kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta? Prawo do zarejestrowania kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta mają tylko te komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na radnych w co najmniej… » więcej 2018-09-14, godz. 12:00 Pełnomocnik wyborczy - co robi i kto może nim zostać? Pełnomocnik wyborczy w pierwszej kolejności zgłasza komitet wyborczy do rejestracji a następnie jest odpowiedzialny za przygotowanie dokumentów zgłoszeniowych… » więcej 2018-09-14, godz. 08:00 Pełnomocnik finansowy - co robi i kto może nim zostać? Pełnomocnik finansowy odpowiada za gospodarkę finansową komitetu. Jego pierwszym zadaniem jest otwarcie rachunku bankowego komitetu, na który będą dokonywane… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »