Most
Radio Opole » Most

Aktualności

2020-05-27, 12:23

Język czeski w sektorze usług - o innowacyjnym kierunku studiów na Uniwersytecie Opolskim w audycji MOST 30 maja 2020 roku po 9:10

Uniwersytet Opolski - Rektorat [fot. Rafał Nosal]
Uniwersytet Opolski - Rektorat [fot. Rafał Nosal]

Kierunek Język czeski w sektorze usług to innowacyjny kierunek, nastawiony na kształcenie nowego typu kadr, zapewniających wsparcie językowe, organizacyjne, administracyjne podmiotom prowadzącym międzynarodową współpracę (np. transgraniczną). Kierunek odpowiada na zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców, upominających się o osoby znające bardzo dobrze język czeski oraz wyposażone w wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie zarządzania projektami. Właśnie ze studentami tego kierunku porozmawiamy w najbliższym wydaniu audycji MOST.

2020-05-19, 05:59

Polskie i Czeskie festiwalowe lato w audycji MOST

Festiwalowe lato [fot. Piotr Wajler]
Festiwalowe lato [fot. Piotr Wajler]
Lato zwykle kojarzyło nam się z wielkimi imprezami plenerowymi z udziałem gwiazd z całego świata. W Polsce ikoną stał się festiwal Open'er, a za naszą południową granicą Colours of Ostrava. Na obu imprezach gości Radio Opole, a z mikrofonem można na nich spotkać redaktora Mariusza Majerana. O polskich i czeskich imprezach, które mają wspólny mianownik nasz gość opowie w najbliższej audycji MOST.
2020-05-12, 13:53

Czeska literatura na czas pandemii... polecamy w audycji MOST

Joanna Czaplińska [fot. Radio Opole]
Joanna Czaplińska [fot. Radio Opole]
W czasie pandemii koronawirusa mamy więcej czasu, aby czytać. W tym momencie literatura spełnia swoje najbardziej podstawowe funkcje, czyli zapewnia rozrywkę i pomaga zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. To miło, że wiele osób prawdopodobnie właśnie je odkrywa. Nieważne jednak z jakiego powodu sięgamy po książki i jaką formę obcowania z literaturą preferujemy. Czytajmy po prostu jak najwięcej. W najbliższej audycji Pani dr hab. prof. UO Joanna Czaplińska opowie o propozycjach literackich czeskich autorów na czas pandemii.
2020-05-05, 09:22

Słów kilka o czeskiej scenie muzycznej w audycji MOST

Zespół QAI [fot. QAI]
Zespół QAI [fot. QAI]

Na próżno w Internecie szukać informacji o czeskim przemyśle muzycznym… Oczywiście istnieją strony poszczególnych firm fonograficznych, które tak jak ich odpowiedniki w Polsce zapewniają o jakości swoich podopiecznych. Natomiast poza opracowaniami naukowymi dotyczącymi czeskiej muzyki ludowej nie otrzymamy żadnych innych odpowiedzi. Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak, wtedy gdy rynek muzyczny jest trudny do sklasyfikowania, gdy nie ma monopolu, a nurty muzyczne przeplatają się symbiotycznie. W najbliższej audycji MOST porozmawiamy z młodymi przedstawicielami czeskiej sceny muzycznej pochodzącymi z Trzyńca. Naszymi gośćmi będzie zespół QAI.

2020-04-28, 11:02

W audycji MOST porozmawiamy o powrocie do normalności

Na polsko-czeskiej granicy [fot. Gmina Głuchołazy]
Na polsko-czeskiej granicy [fot. Gmina Głuchołazy]

Odwołane wydarzenia kulturalne, sportowe, spotkania, konferencje i targi – to tylko niektóre skutki pandemii koronawirusa na świecie. Z zagrożeniem zmagają się praktycznie wszystkie kraje, a w każdym z nich wprowadzone zostały obostrzenia, które przynoszą większy lub mniejszy skutek. Jak pandemia wpłynęła na współpracę polsko-czeską? Jak radzą sobie nasi południowi sąsiedzi? Kiedy nastąpi powrót do „normalności”? O tym porozmawiamy z naszym gościem, którym będzie dr Paweł Szymkowicz, historyk, przewodnik po Pradze, a także przedstawiciel województwa opolskiego we wspólnym sekretariacie Interregu w czeskim Ołomuńcu.


2020-04-21, 09:04

"Na prawo od Jiczyna" zajrzymy w audycji MOST

Łukasz Majewski i Miroslav Paleček [fot. profil facebookowy artysty]
Łukasz Majewski i Miroslav Paleček [fot. profil facebookowy artysty]
Czy podróż tramwajem bywa bezpieczna? Jaka jest moc noworocznych postanowień? Skąd wieje wiatr? O czym można śpiewać z tęsknoty za dziewczyną i dlaczego są to słonie? Odpowiedzi na te pytania kryją się w utworach czeskich artystów. Aby jednak dobrze zrozumieć ich piosenki powstała płyta Łukasza Majewskiego "Na prawo od Jiczyna". Nie będzie to kolejne spotkanie z twórczością Jaromira Nohavicy, ale wykonawców, którzy za naszą południową granicą uznawani są za wielkie gwiazdy, a w Polsce… niekoniecznie znani. A poznać ich warto!
2020-04-14, 08:55

INSPIR - intensywna współpraca branż z Polski i Czech - rozmowa w audycji MOST

INSPIR–intensywna współpraca sieci instytucji regionu [fot. INSPIR]
INSPIR–intensywna współpraca sieci instytucji regionu [fot. INSPIR]
Jak zorganizować projekt, który zaktywizuje przeróżne branże od pszczelarzy, fotografików po harcerzy? Odpowiedzią na to pytanie jest jedno słowo - Inspir oraz trzy przedsiębiorcze osoby Jacek Zoła, Tomasz Kościów i Jirzi Daniel, które przez trzy lata zorganizowały 24 duże spotkania dla przedstawicieli wielu branż zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej. Zapraszamy na rozmowę dotyczącą projektu w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska o nazwie INSPIR – intensywna współpraca sieci instytucji regionu.
2020-04-08, 09:03

O tęsknocie przez granicę w audycji MOST

Paulina i Adam Bubikowie [fot. A.Bubik]
Paulina i Adam Bubikowie [fot. A.Bubik]

Koronawirus zdominował nasze życie w niespotykanym dotąd wymiarze. Zamknięte instytucje kulturalne, puby, restauracje, brak możliwości przemieszczania się w Kraju oraz pomiędzy Państwami. Nasze życie skumulowało się w naszych domach, a co za tym idzie nareszcie mamy nadmiar czasu dla samych siebie. Jednak czy potrafimy z niego dobrze korzystać to już odrębna historia… Z dnia na dzień pojawia się coraz to większa tęsknota za przyziemnymi przyjemnościami, których dotąd nie docenialiśmy tak bardzo. O tym, jak żyje się w Czechach podczas pandemii, opowie urocze małżeństwo z czeskiego Cieszyna - Paulina i Adam Bubikowie.

2020-04-01, 11:54

Myszy i Ludzie - „Nohavica z Polska” w audycji MOST

Jaromir Nohavica Maria Michalska i Tomasz Borkowski [fot. Myszy i Ludzie]
Jaromir Nohavica Maria Michalska i Tomasz Borkowski [fot. Myszy i Ludzie]

Przez wiele lat tworzyli kultowy zespół piosenki turystycznej pod nazwą "Na Bani". Po zakończeniu działalności tej formacji postanowili stworzyć nową, "Myszy i Ludzie". Zabrali się za stworzenie materiału, który już został wykonany przez wielu polskich artystów. Nowe przekłady i aranżacje piosenek Jaromira Nohavicy brzmią w ich wykonaniu niezwykle ciekawie. W sobotniej audycji MOST porozmawiamy z Tomaszem Borkowskim, pomysłodawcą projektu, którego jednym z etapów twórczości jest wyjątkowy krążek pod tytułem „Nohavica z Polska”.

2020-03-24, 17:21

Kuba Blokesz w audycji MOST

Kuba Blokesz [fot. Rafał Soliński]
Kuba Blokesz [fot. Rafał Soliński]
Mogłoby się wydawać, iż słowa bard oraz młody to antonimy, które nijak nie pasują do siebie. Okazuje się, jednak że postać bardzo zdolnego pieśniarza, tłumacza a przede wszystkim artysty Kuby Blokesza przeczy tej tezie. W najbliższej sobotniej audycji MOST porozmawiamy z Kubą o jego projekcie Morawska Brama, o jego znajomości z Jaromirem Nohavicą o tym, jak postrzega czeskich twórców. Nie zabraknie również tematów związanych z obecną, dość ciężką sytuacją, w jakiej znajdują się nasze kraje.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »