Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości…
2016-07-19, 12:18 Autor: Justyna Przyborowicz

Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości Zofii Stryjeńskiej

[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
Tworzyła w stylu art déco, ale nie kończyła swojej działalności artystycznej na malarstwie. Projektowała również tkaniny i plakaty, a nawet zabawki.
Angelika Kuźniak napisała o artystce książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”. Pisarka ma w swoim dorobku nie tylko opowieść o malarce, ale również inne książki biograficzne, m.in. o cygańskiej poetce Papuszy. Tym razem podjęła ciekawy temat życia nieprzeciętnej artystki. Szukała ona swojego szczęścia i gryzła wewnętrznie wiele razy - zastanawiając co wybrać życie rodzinne czy jednak sztukę.

Do dziś, szczególnie po wydanej książce Kuźniak, odnaleźć można zwolenników i przeciwników Stryjeńskiej. Niektórzy czytelnicy i recenzenci oceniają, że była wyrodną matką – inni sadzą, że tak wielki talent należy pielęgnować, a wybory miała przed sobą niełatwe. Co ciekawe, z książki dowiadujemy się również, jak wiele razy jej decyzje podyktowane były finansami i ciągłym ich brakiem. Najtragiczniejsze były jednak opisy relacji z dziećmi i złamanie małżeństwa. W najgorszej fazie relacji z mężem Karolem, ten oddał żonę do zakładu psychiatrycznego. Choć Karol Stryjeński był również rzeźbiarzem i architektem - uprawiał zatem tak zwaną sztukę - to jednak nie poradził sobie z temperamentem żony.

Polecam wycieczkę, by przyjrzeć się kamienicy na Rynku Starego Miasta w Warszawie z freskami Zofii Stryjeńskiej.

W jej pracach obecne są słowiańskie bóstwa, które często wyciągały z niej twórczą energię, a pracując nad nimi, artystka zamykała się przed światem. Dziś możemy ubolewać nad jej losem, który określić można twórczą niedolą.

Angelika Kuźniak, autorka książki o Zofii Stryjeńskiej zdradziła szczegóły jej pracy i życia.
Posluchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Angeliką Kuźniak
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]

Zobacz także

2021-07-02, godz. 21:14 Finał sezonu czy preludium do jubileuszu? Filharmonia Opolska u progu wakacji Nie wszystkie koncerty mogły się odbyć, część koncertów została zrealizowana przy udziale mniejszej niż zwykle widowni, a niektóre koncerty dostępne… » więcej 2021-06-25, godz. 20:29 40 lat minęło... czyli coś o muzycznym przyjęciu z dobrym zadęciem Chociaż od 40 lat wspierają muzycznie najważniejsze uroczystości religijne, nie są jedynie zespołem parafialnym, lecz przede wszystkim muzykalną grupą… » więcej 2021-06-28, godz. 21:00 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać? Jakie tematy podejmować? Reżyser Konrad Dworakowski opowiada o spektaklu pt. "Balladyna". Premiera… » więcej 2021-06-25, godz. 19:45 Młodzieżowe orkiestry dęte Klaudiusza Lisonia wracają do gry! Ponad rok przerwy we wspólnych próbach i koncertowaniu dla publiczności - to sytuacja niełatwa dla zawodowych zespołów. Cóż dopiero dla młodzieżowych… » więcej 2021-06-21, godz. 21:00 Dr Małgorzata Tkacz- Janik o mobilnej wystawie w Opolu: „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich… Rozmawiamy o wystawie, którą do końca czerwca br. oglądać można w CH Karolinka w Opolu. Dr Małgorzatą Tkacz- Janik jest kuratorką wystawy „60 na 100… » więcej 2021-06-23, godz. 15:25 Aneta Barglik otworzyła autorską galerię sztuki w Opolu Malarka abstrakcjonistka Aneta Barglik otworzyła w centrum Opola własną galerię sztuki. Artystka chce, aby przestrzeń tego miejsca była otwarta dla twórców… » więcej 2021-06-12, godz. 20:48 Do trzech razy SZTUKA, za czwartym - wyczekiwana inauguracja! Zabytkowe organy kościoła ewangelickiego w Kluczborku zabrzmią w niedzielę (13.06) na inauguracji długo wyczekiwanego wydarzenia: 36. Kluczborskich Koncertach… » więcej 2021-06-11, godz. 22:00 Szansa na odkrycie dziedzictwa reformacji w niecodziennej, muzycznej odsłonie Zabytkowe wnętrza kościoła w malowniczej Bogacicy i poezja polskich twórców ewangelickich podana w muzycznej formie, a przy tym fuzja muzyki dawnej ze współczesnymi… » więcej 2021-05-28, godz. 17:01 Z wizytą w Grodkowie... śladami Józefa Elsnera Bohaterem audycji był Józef Elsner, a to dlatego, że wkrótce czyli 1 czerwca będą jego 252. urodziny. Przede wszystkim jednak dlatego, że to postać niezwykła… » więcej 2021-05-28, godz. 16:32 Bez pomysłu ani rusz! Hanna Hurkot i jej spojrzenie na orkiestrę z perspektywy młodego dyrygenta Któż nie czekał na odmrożenie branży kulturalnej? Tymczasem koncert, który dla opolskich melomanów oznacza powrót prawdziwego życia koncertowego (na żywo… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »