Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości…
2016-07-19, 12:18 Autor: Justyna Przyborowicz

Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości Zofii Stryjeńskiej

[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
Tworzyła w stylu art déco, ale nie kończyła swojej działalności artystycznej na malarstwie. Projektowała również tkaniny i plakaty, a nawet zabawki.
Angelika Kuźniak napisała o artystce książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”. Pisarka ma w swoim dorobku nie tylko opowieść o malarce, ale również inne książki biograficzne, m.in. o cygańskiej poetce Papuszy. Tym razem podjęła ciekawy temat życia nieprzeciętnej artystki. Szukała ona swojego szczęścia i gryzła wewnętrznie wiele razy - zastanawiając co wybrać życie rodzinne czy jednak sztukę.

Do dziś, szczególnie po wydanej książce Kuźniak, odnaleźć można zwolenników i przeciwników Stryjeńskiej. Niektórzy czytelnicy i recenzenci oceniają, że była wyrodną matką – inni sadzą, że tak wielki talent należy pielęgnować, a wybory miała przed sobą niełatwe. Co ciekawe, z książki dowiadujemy się również, jak wiele razy jej decyzje podyktowane były finansami i ciągłym ich brakiem. Najtragiczniejsze były jednak opisy relacji z dziećmi i złamanie małżeństwa. W najgorszej fazie relacji z mężem Karolem, ten oddał żonę do zakładu psychiatrycznego. Choć Karol Stryjeński był również rzeźbiarzem i architektem - uprawiał zatem tak zwaną sztukę - to jednak nie poradził sobie z temperamentem żony.

Polecam wycieczkę, by przyjrzeć się kamienicy na Rynku Starego Miasta w Warszawie z freskami Zofii Stryjeńskiej.

W jej pracach obecne są słowiańskie bóstwa, które często wyciągały z niej twórczą energię, a pracując nad nimi, artystka zamykała się przed światem. Dziś możemy ubolewać nad jej losem, który określić można twórczą niedolą.

Angelika Kuźniak, autorka książki o Zofii Stryjeńskiej zdradziła szczegóły jej pracy i życia.
Posluchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Angeliką Kuźniak
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]

Zobacz także

2021-12-20, godz. 21:00 Sandra Lewandowska i Justyna Oleksy o działaniach Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Sandrą Lewandowską, Justyną Oleksy rozmawiamy o działaniach teatralnych Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego Opolu. Czym jest pedagogika… » więcej 2021-12-16, godz. 13:05 Opolska Cepelia i jej wpływ na wzór opolski. Rozmowa z Magdaleną Poprawką O historii opolskiej Cepelii i twórcach ludowych tam zatrudnionych rozmawialiśmy z badaczką tego tematu - Magdaleną Poprawką, która jest stypendystką Marszałkowskich… » więcej 2021-11-29, godz. 21:00 Izabela Żbikowska o XII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc Izabela Żbikowska z opolskiej Fundacji HumanDoc, która edukuje i działa na rzecz problemów globalnych zaprasza na XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych… » więcej 2021-11-20, godz. 18:12 Niecodzienne spojrzenie na muzyczną historię "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech: wprowadzenie do retransmisji Dokładnie w przededniu (10.11) Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zaprezentowane… » więcej 2021-11-16, godz. 17:34 "Dziwne jest serce kobiece". Rafał Skąpski o zapiskach swojej babci Zofii Skąpskiej Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków przyszła na świat w 1881 roku. W pozostawionych rodzinie 21 stukartkowych zeszytach opisała swoje życie. W dwóch… » więcej 2021-10-22, godz. 21:04 LUDZIE! - Ewelina Krawczyk zaprasza na Konferencję branży muzycznej Tak Brzmi Miasto Przyszłością branży muzycznej są LUDZIE! W nich trzeba zainwestować... tylko jak? O tym będzie najbliższa Konferencja Branży Muzycznej organizowana… » więcej 2021-11-10, godz. 16:27 Magdalena Poprawka na tropie wzoru opolskiego. Kolejny etap badań Magdalena Poprawka opowiedziała o postępach w pracy nad dokumentowaniem historii i tradycji związanej ze wzorem opolskim. Nasza rozmówczyni jest stypendystką… » więcej 2021-10-29, godz. 21:47 "Moją intencją było, rozpalenie ogniska, przy którym każdy mógłby się ogrzać" - Filip Mizia o piosence i teledysku… W październiku 2021 roku miała premierę niezwykła piosenka stworzona przez Filipa Mizię - wokalistę, producenta, muzyka i autora piosenek - na zaproszenie… » więcej 2021-10-25, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” Rozmawiamy o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” z autorką- dr Sylwią Gawłowską, dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury. Przyglądamy… » więcej 2021-10-20, godz. 12:35 Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »