Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości…
2016-07-19, 12:18 Autor: Justyna Przyborowicz

Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości Zofii Stryjeńskiej

[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
Tworzyła w stylu art déco, ale nie kończyła swojej działalności artystycznej na malarstwie. Projektowała również tkaniny i plakaty, a nawet zabawki.
Angelika Kuźniak napisała o artystce książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”. Pisarka ma w swoim dorobku nie tylko opowieść o malarce, ale również inne książki biograficzne, m.in. o cygańskiej poetce Papuszy. Tym razem podjęła ciekawy temat życia nieprzeciętnej artystki. Szukała ona swojego szczęścia i gryzła wewnętrznie wiele razy - zastanawiając co wybrać życie rodzinne czy jednak sztukę.

Do dziś, szczególnie po wydanej książce Kuźniak, odnaleźć można zwolenników i przeciwników Stryjeńskiej. Niektórzy czytelnicy i recenzenci oceniają, że była wyrodną matką – inni sadzą, że tak wielki talent należy pielęgnować, a wybory miała przed sobą niełatwe. Co ciekawe, z książki dowiadujemy się również, jak wiele razy jej decyzje podyktowane były finansami i ciągłym ich brakiem. Najtragiczniejsze były jednak opisy relacji z dziećmi i złamanie małżeństwa. W najgorszej fazie relacji z mężem Karolem, ten oddał żonę do zakładu psychiatrycznego. Choć Karol Stryjeński był również rzeźbiarzem i architektem - uprawiał zatem tak zwaną sztukę - to jednak nie poradził sobie z temperamentem żony.

Polecam wycieczkę, by przyjrzeć się kamienicy na Rynku Starego Miasta w Warszawie z freskami Zofii Stryjeńskiej.

W jej pracach obecne są słowiańskie bóstwa, które często wyciągały z niej twórczą energię, a pracując nad nimi, artystka zamykała się przed światem. Dziś możemy ubolewać nad jej losem, który określić można twórczą niedolą.

Angelika Kuźniak, autorka książki o Zofii Stryjeńskiej zdradziła szczegóły jej pracy i życia.
Posluchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Angeliką Kuźniak
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]

Zobacz także

2021-09-10, godz. 22:00 "Przeszedłem karierę muzyczną od majtka do kapitana statku, więc wiem o tym statku dość dużo..." - Leszek Biolik… Leszek Biolik opowiedział Basi Beuth o pracy producenta muzycznego i procesie współpracy producenta z zespołem, a także o tym, czego potrzebuje współczesna… » więcej 2021-09-25, godz. 21:26 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera świętuje jubileusz 50-lecia swojego istnienia. W piątkowych Rewirach Kultury Radio Opole odwiedziło z mikrofonem Hufiec ZHP Opole, gdzie 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera przygotowywała… » więcej 2021-09-22, godz. 10:22 Ludwika Włodek o książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" O książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" porozmawialiśmy z jej autorką socjolożką, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego i reporterką… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Międzynarodowy projekt "Equality in modern Europe" w Opolu, debata na temat równości. Projekt "Equality in modern Europe" (Równość w nowoczesnej Europie)- warsztaty, spotkania, debata- wszystko to miało miejsce w Opolu. W projekcie uczestniczyli… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać klasyczne teksty? Jakie tematy podejmować? Podyskutujemy z reżyserem Konradem Dworakowskim o… » więcej 2021-09-18, godz. 12:29 Jesienna odsłona festiwalu weberowskiego - wbrew pandemii Zwykle rozpoczyna się w czwartkowe popołudnie, przypadające dokładnie w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie "Bożym… » więcej 2021-09-13, godz. 12:58 Szósty rok w kręgu 600-lecia Kodeksu (1416-1423) Mikołaj z Koźla Odbywający się od 2016 roku w Kędzierzynie-Koźlu, stworzony przez pochodzącego właśnie z tego miasta kompozytora, muzykologa i producenta muzycznego Wojciecha… » więcej 2021-09-09, godz. 14:58 Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-08-29, godz. 19:35 Dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów babci. Rozmowa z Rafałem Skąpskim Rafał Skąpski opowiedział na naszej antenie o książce "Dziwne jest serce kobiece...Wspomnienia galicyjskie". Autor opublikował dzienniki swojej babci Zofii… » więcej 2021-08-27, godz. 21:29 Kompozytor Maciej Dobrowolski opowiedział o tworzeniu muzyki do najnowszego filmu Mariusza Paleja pt. "Czarny Młyn". Rewiry Kultury odwiedził kompozytor muzyki filmowej i producent muzyczny - Maciej Dobrowolski. Jest on autorem muzyki do filmu "Czarny młyn" w reżyserii Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »