Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości…
2016-07-19, 12:18 Autor: Justyna Przyborowicz

Diabli ją nadali, opowieść o życiu i twórczości Zofii Stryjeńskiej

[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
[fot. Narodowe Centrum Kultury/pl.wikipedia.org]
Tworzyła w stylu art déco, ale nie kończyła swojej działalności artystycznej na malarstwie. Projektowała również tkaniny i plakaty, a nawet zabawki.
Angelika Kuźniak napisała o artystce książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”. Pisarka ma w swoim dorobku nie tylko opowieść o malarce, ale również inne książki biograficzne, m.in. o cygańskiej poetce Papuszy. Tym razem podjęła ciekawy temat życia nieprzeciętnej artystki. Szukała ona swojego szczęścia i gryzła wewnętrznie wiele razy - zastanawiając co wybrać życie rodzinne czy jednak sztukę.

Do dziś, szczególnie po wydanej książce Kuźniak, odnaleźć można zwolenników i przeciwników Stryjeńskiej. Niektórzy czytelnicy i recenzenci oceniają, że była wyrodną matką – inni sadzą, że tak wielki talent należy pielęgnować, a wybory miała przed sobą niełatwe. Co ciekawe, z książki dowiadujemy się również, jak wiele razy jej decyzje podyktowane były finansami i ciągłym ich brakiem. Najtragiczniejsze były jednak opisy relacji z dziećmi i złamanie małżeństwa. W najgorszej fazie relacji z mężem Karolem, ten oddał żonę do zakładu psychiatrycznego. Choć Karol Stryjeński był również rzeźbiarzem i architektem - uprawiał zatem tak zwaną sztukę - to jednak nie poradził sobie z temperamentem żony.

Polecam wycieczkę, by przyjrzeć się kamienicy na Rynku Starego Miasta w Warszawie z freskami Zofii Stryjeńskiej.

W jej pracach obecne są słowiańskie bóstwa, które często wyciągały z niej twórczą energię, a pracując nad nimi, artystka zamykała się przed światem. Dziś możemy ubolewać nad jej losem, który określić można twórczą niedolą.

Angelika Kuźniak, autorka książki o Zofii Stryjeńskiej zdradziła szczegóły jej pracy i życia.
Posluchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Angeliką Kuźniak
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]
Freski Zofii Stryjeńskiej z roku 1928 na Rynku Starego Miasta w Warszawie [fot. Szczebrzeszynski, https://commons.wikimedia.org]

Zobacz także

2021-10-08, godz. 20:30 Natalia Wrzosińska - muzyczne DIY, czyli być sobie samemu twórcą, menedżerem, grafikiem, producentem, wydawcą..… Natalia Wrzosińska - ZAGI - to wokalistka, autorka piosenek, instrumentalistka, menedżerka, producentka, graficzka i założycielka wytwórni muzycznej Popcorn… » więcej 2021-08-06, godz. 21:45 O kulturze wzajemnego wsparcia w biznesie rozmawiali założyciele Biznesowej Grupy Opole - Grzegorz Piątek i Mateusz… Gośćmi Rewirów Kultury byli Grzegorz Piątek i Mateusz Stefański - opolscy przedsiębiorcy, którzy wraz z Arkadiuszem Świechowskim założyli Biznesową… » więcej 2021-10-15, godz. 21:53 "Muzyka jest dla mnie bezkresem..." Magda Brudzińska o swojej wszechstronnej twórczości muzycznej i współpracy z Fundacją… 9 października w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbyło się Jesienne Hardcorowanie, czyli cykl koncertów, z których dochód został przeznaczony na akcję… » więcej 2021-10-11, godz. 21:01 Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz o filmie "Każdy ma swoje lato" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie… Rozmawiamy z Tomaszem Jurkiewiczem, reżyserem i współscenarzystą, a także z Anitą Poddębniak, aktorką, o filmie "Każdy ma swoje lato" w trakcie 19. Festiwalu… » więcej 2021-10-11, godz. 21:00 Grzegorz Zariczny o filmie "Proste rzeczy" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy W czasie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Zaricznym o jego najnowszym filmie "Proste rzeczy". Film łączy fikcję fabuły… » więcej 2021-10-08, godz. 21:05 Gabriela Gunia zaśpiewała w "Rewirach Kultury" W cyklu Sekretne Życie Piosenki - gościła i zaśpiewała zwyciężczyni tegorocznego 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, który… » więcej 2021-10-07, godz. 22:15 Tuż przed otwarciem... czyli o 11. Opolskim Festiwalu Fotografii słów kilka Tuż po dopięciu wszystkiego "na ostatni guzik", czyli paradoksalnie po wbiciu ostatnich gwoździ... i zabezpieczeniu wszystkich prac przed wersażem, radiowe… » więcej 2021-10-04, godz. 21:00 Lena Jabłońska i Mikołaj Borowy o filmie "Ostatnie pokolenie" Rozmawiamy z operatorką Leną Jabłońską i reżyserem Mikołajem Borowym, którzy w Opolu pokazali swój film dokumentalny "Ostatnie pokolenie" w ramach 19… » więcej 2021-10-01, godz. 23:29 Łukasz Berlik zaprasza na spacery ornitologiczne z okazji Europejskich Dni Ptaków i podpowiada, jak możemy wspierać… Łukasz Berlik - twórca i prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, odwiedził Radio Opole z okazji Europejskich Dni Ptaków. W audycji gość zapraszał… » więcej 2021-09-24, godz. 21:57 "Bariery twórcze wynikają z tego, że nie do końca wiemy, czy możemy siebie lubić..." - Tańka Szafraniec opowiada… W cyklu Sekretne Życie Piosenki w Rewirach Kultury, zagościła Tańka Szafraniec - wokalistka i autorka piosenek. To absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »