Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści…
2018-02-26, 19:25 Autor: Justyna Dziedzic

Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści biografisty Mariusza Urbanka

Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Władysławie Borniewskim
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Julianie Tuwimie
Władysław Broniewski to postać wieloznaczna i barwna. Życie poety, tłumacza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej opisał Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic pytała autora o wiele wątków biograficznych, również o miłość - Każdy prawdziwy poeta był człowiekiem kochliwym. Kochał i był kochany. Kochał tak jak to robią poeci, czyli pisał dla wybranek swojego serca wiersze. Rozbił to w sposób taki, który u Pań może budzić oburzenie. Ten sam wiersz, który uważał za szczególnie udany, wysyłał bowiem do kilku dam i zwykle okazywało się to skuteczne u większości z nich. Korzystał z tego. – mówi autor biografii o Bronisławie Broniewskim.

Wiele decyzji, także ta o powrocie 1945 roku do Polski była w dużej mierze spowodowana miłością. On wracał przede wszystkim do ukochanej kobiety. Do najważniejszej zaraz po córce Ance, bo nie ma wątpliwości że ona była tą jedyną w jego życiu. Niemniej wracał też do miłości męsko-damskiej do Marii Zarębińskiej.- mówi Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic rozmawiała z biografem również o innym autorze, któremu poświęcił książkę. Poeta, autor wodewili, skeczy, tekstów piosenek i librett operowych, Julian Tuwim - Chciałby, aby mówić i myśleć o nim poeta. To było w rozumieniu Tuwima dla niego najwyższa jakość. Jeśli ktoś był poetą, to na dzień dobry miał u Tuwima taryfę ulgową i dobre traktowanie i podziw. Poeci to szczególny rodzaj ludzi. – mówi Mariusz Urbanek.

- Historia adopcji była ciekawa i charakterystyczna dla postaci Tuwima. On poślubiając Stefanię, miłość swojego życia i muzę swojej twórczości zdecydowali wspólnie, ze nie będą mieli dzieci. Powodem tego była obawa, ze słaba i chorowita żona może tego nie przeżyć. Nie mieli dzieci, zdecydowali się na to bardzo późno. Dwa lata po II wojnie światowej, kiedy Tuwim był już mocno po pięćdziesiątce, Pani Stefania też. To był taki rodzaj ekspiacji, zadośćuczynienia, spłaty długu. Tuwim miał bowiem ogromny kompleks, ze nie był w czasie wojny z Polakami, nie był z Żydami. Nie był i z jednym i z drugim narodem, z którym czuł więź - dodaje autor książki o Tuwimie.

Zobacz także

2021-03-08, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych Co tydzień omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie Kings Of Leon pt. „When You See Yourself”, książce „Sny… » więcej 2021-02-26, godz. 17:31 Prawa kobiet na Bliskim Wschodzie. Rozmowa z Karolem Wilczyńskim Niedawno świat obiegła informacja o dubajskiej księżniczce Latife. Na nagraniach ujawnionych przez jej przyjaciół, 35-letnia kobieta mówi, że jest więziona… » więcej 2021-02-19, godz. 16:25 Unikatowe połączenie teatrologii i filmoznawstwa czyli Wiedza o Teatrze i Filmie wkrótce na Uniwersytecie Opolskim Łączenie teatru i filmu może się niektórym wydawać dziwnym pomysłem, może nawet pomysłem nie do przyjęcia. Ale gdyby tak spojrzeć na temat od strony… » więcej 2021-02-19, godz. 12:02 Poznajemy warunki funkcjonowania amatorskich zespołów w pandemii na przykładzie trzech opolskich orkiestr dętych prowadzonych… O tym, że kultura funkcjonuje na wstrzymanym oddechu niemal od roku, nikomu mówić nie trzeba. Problemy artystów - zawodowców to jedno. Oczywiście od czasu… » więcej 2021-02-15, godz. 21:00 Tomasz Kaczor, laureat nagrody World Press Photo, o nagrodzonym zdjęciu "Przebudzenie" Rozmawiamy z Tomaszem Kaczorem, fotografem, który jest jednym z laureatów prestiżowej nagrody fotograficznej World Press Photo. Artystę wyróżniono w kategorii… » więcej 2021-02-12, godz. 13:15 Kinga Markowska opowiada o najbliższych planach Muzeum Regionalnego w Głogówku Przyzwyczailiśmy się odrobinę do myślenia, że pandemia spowodowała wyłącznie zamknięcie wszelkich instytucji i globalny przestój. Tymczasem ten trudny… » więcej 2021-02-09, godz. 10:16 Waldemar Jocher o nowym tomie poetyckim „PIEŚNI (do_)_ WIDZENIA” Rozmawiamy z Waldemarem Jocherem, uznanym i wielokrotnie nagradzanym poetą z Prudnika, o jego najnowszym, czwartym już tomie poetyckim „PIEŚNI (do_)_ WIDZENIA”… » więcej 2021-02-08, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, książka, film! Jak co poniedziałek z Mateuszem Torzeckim rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dyskutowaliśmy o płycie The Staves pt. „Good Woman”… » więcej 2021-01-25, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o kolejnym wznowieniu płyty- Lenny Valentino, „Uwaga! Jedzie tramwaj”… » więcej 2021-01-18, godz. 21:01 Eliza Kubarska o filmie "Ściana cieni", wyprawach w Himalaje, o K2 i życiu szerpów Rozmawiamy z Elizą Kubarską, wspinaczką, reżyserką o jej ostatnim filmie nagradzanym na całym świecie "Ściana cieni". Pokazuje on historię alpinistów… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »