Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści…
2018-02-26, 19:25 Autor: Justyna Dziedzic

Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści biografisty Mariusza Urbanka

Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Władysławie Borniewskim
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Julianie Tuwimie
Władysław Broniewski to postać wieloznaczna i barwna. Życie poety, tłumacza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej opisał Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic pytała autora o wiele wątków biograficznych, również o miłość - Każdy prawdziwy poeta był człowiekiem kochliwym. Kochał i był kochany. Kochał tak jak to robią poeci, czyli pisał dla wybranek swojego serca wiersze. Rozbił to w sposób taki, który u Pań może budzić oburzenie. Ten sam wiersz, który uważał za szczególnie udany, wysyłał bowiem do kilku dam i zwykle okazywało się to skuteczne u większości z nich. Korzystał z tego. – mówi autor biografii o Bronisławie Broniewskim.

Wiele decyzji, także ta o powrocie 1945 roku do Polski była w dużej mierze spowodowana miłością. On wracał przede wszystkim do ukochanej kobiety. Do najważniejszej zaraz po córce Ance, bo nie ma wątpliwości że ona była tą jedyną w jego życiu. Niemniej wracał też do miłości męsko-damskiej do Marii Zarębińskiej.- mówi Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic rozmawiała z biografem również o innym autorze, któremu poświęcił książkę. Poeta, autor wodewili, skeczy, tekstów piosenek i librett operowych, Julian Tuwim - Chciałby, aby mówić i myśleć o nim poeta. To było w rozumieniu Tuwima dla niego najwyższa jakość. Jeśli ktoś był poetą, to na dzień dobry miał u Tuwima taryfę ulgową i dobre traktowanie i podziw. Poeci to szczególny rodzaj ludzi. – mówi Mariusz Urbanek.

- Historia adopcji była ciekawa i charakterystyczna dla postaci Tuwima. On poślubiając Stefanię, miłość swojego życia i muzę swojej twórczości zdecydowali wspólnie, ze nie będą mieli dzieci. Powodem tego była obawa, ze słaba i chorowita żona może tego nie przeżyć. Nie mieli dzieci, zdecydowali się na to bardzo późno. Dwa lata po II wojnie światowej, kiedy Tuwim był już mocno po pięćdziesiątce, Pani Stefania też. To był taki rodzaj ekspiacji, zadośćuczynienia, spłaty długu. Tuwim miał bowiem ogromny kompleks, ze nie był w czasie wojny z Polakami, nie był z Żydami. Nie był i z jednym i z drugim narodem, z którym czuł więź - dodaje autor książki o Tuwimie.

Zobacz także

2020-12-24, godz. 01:09 Izabela Jasińska o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś Z Izabelą Jasińską, etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego rozmawiamy o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś- o znaczeniu świątecznego drzewka… » więcej 2020-12-23, godz. 21:00 Iwona wylęgała o znaczeniu kolęd Rozmawiamy z etnomuzykolożką, opolską animatorką kultury- Iwoną Wylegałą, o śpiewie kolęd, o ich znaczeniu, o sensach opowiadania świata, które niosły… » więcej 2020-12-23, godz. 12:06 Agnieszka Kimla o Bożym Narodzeniu w Meksyku Tuż przed Bożym Narodzeniem połączyliśmy się na naszej antenie z opolanką mieszkającą w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała… » więcej 2020-12-22, godz. 21:07 Podróż jak oddech. Rozmowa z Moniką Doroszkiewicz Mówi o sobie, że mieszka "jedną nogą" w Amsterdamie... tylko jedną, bo długo w miejscu nie usiedzi. Jest przewodniczką turystyczną po stolicy Holandii… » więcej 2020-12-16, godz. 21:04 Rozmowa o projekcie "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu- z Michaliną Butkiewicz i Cecylią… W tym roku trwa już 4 edycja projektu "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2020-12-16, godz. 21:00 Michał Kosel, opolanin, wydał kolejną książkę: "Gorzka prawda o przedsiębiorczości. Dlaczego dobrzy ludzie nie… Jak odnaleźć pasję i na niej zarabiać? Jak radzić sobie w obecnej sytuacji, czy to dobry czas, by założyć przedsiębiorstwo? Czy myślenie o życiu zawodowym… » więcej 2020-12-13, godz. 21:00 Zbigniew Rokita o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Z reporterem Zbigniewem Rokitą rozmawiamy o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Wędrujemy w czasie, wokół historii, mitologii- wydobywając… » więcej 2020-12-22, godz. 11:11 Wypatrując światła. Rozmowa z Natalią Szczerbą Tym razem w "Rewirach Kultury" odwiedziliśmy Natalię Szczerbą, która mieszka na północny Norwegii. Nasza rozmówczyni przemierza ją z aparatem fotograficznym… » więcej 2020-12-16, godz. 13:52 Rajskie plaże i czarownicy. Podróż na Bali z Adamem Nitką W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Adamem Nitką, który wraz z rodziną osiadł na Bali. Turystom stara się pokazać tę indonezyjską wyspę… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Maria Ołdak- opolska artystka- o "Muzycynie", a także o nowych publikacjach i działalności Towarzystwa Muzycznego w… Marią Ołdak, znana skrzypaczka, opolska artystka łączy muzykę z medycyną, literaturą, edukacją i działalnością społeczną, jest także prezeską Towarzystwa… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »