Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra…
2018-03-05, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra Boćkowska

Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Aleksandrą Bockowską
Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu, ortaliony i niezawodne dżinsy. To tylko niektóre trendy na polskich szarych ulicach w czasach PRL. Właśnie wtedy moda miała znaczenie i z sentymentem wspominana jest przez tych, którzy mimo trudu próbowali oryginalnie wyglądać. O wielu modowych aspektach tamtych czasów napisała Aleksandra Boćkowska.

Justyna Dziedzic pytała autorkę książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” dlaczego we wspomnieniach tamten czas wielu ludziom kojarzy się właśnie z odzieżą.
- Ubrania w PRL-u odgrywały szczególną rolę, ponieważ trudno było ubrać się modnie idąc do sklepu. Trzeba było się trochę napracować. Samemu uszyć, gdzieś poszukać, mieć znajomego za granicą, który przysyła paczki, mieć znakomitą krawcową, znaleźć wykroje, materiały. Kosztowało to dużo wysiłku i właśnie przez ten wniesiony trud te ubrania zostały na długo w pamięci. To główna przyczyna tego sentymentu. – mówi Aleksandra Boćkowska.

- Na pewno nie chciałam pisać umownie mówiąc o saturatorach i ćmielowskiej porcelanie. Jest tak z PRL-em, że oczywiście parę ważnych rzeczy wydarzyło się w designie, modzie, prasie. Przeszło do historii i wydaje się że to dominowało. Tak jednak nie było w polskich domach i szafach. Jedna z moich bohaterek mówi, że PRL to nie były saturatory, ale system opresji. Ona była ciężko doświadczona przez ten system. Mnie bardzo zależało żeby pokazać nie tylko ubrania i stanie w kolejkach, o czym się dużo opowiada ale pokazać bardzo wyraźnie tło systemu. – opowiada o swojej książce autorka.

Zobacz także

2021-09-10, godz. 22:00 "Przeszedłem karierę muzyczną od majtka do kapitana statku, więc wiem o tym statku dość dużo..." - Leszek Biolik… Leszek Biolik opowiedział Basi Beuth o pracy producenta muzycznego i procesie współpracy producenta z zespołem, a także o tym, czego potrzebuje współczesna… » więcej 2021-09-25, godz. 21:26 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera świętuje jubileusz 50-lecia swojego istnienia. W piątkowych Rewirach Kultury Radio Opole odwiedziło z mikrofonem Hufiec ZHP Opole, gdzie 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera przygotowywała… » więcej 2021-09-22, godz. 10:22 Ludwika Włodek o książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" O książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" porozmawialiśmy z jej autorką socjolożką, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego i reporterką… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Międzynarodowy projekt "Equality in modern Europe" w Opolu, debata na temat równości. Projekt "Equality in modern Europe" (Równość w nowoczesnej Europie)- warsztaty, spotkania, debata- wszystko to miało miejsce w Opolu. W projekcie uczestniczyli… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać klasyczne teksty? Jakie tematy podejmować? Podyskutujemy z reżyserem Konradem Dworakowskim o… » więcej 2021-09-18, godz. 12:29 Jesienna odsłona festiwalu weberowskiego - wbrew pandemii Zwykle rozpoczyna się w czwartkowe popołudnie, przypadające dokładnie w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie "Bożym… » więcej 2021-09-13, godz. 12:58 Szósty rok w kręgu 600-lecia Kodeksu (1416-1423) Mikołaj z Koźla Odbywający się od 2016 roku w Kędzierzynie-Koźlu, stworzony przez pochodzącego właśnie z tego miasta kompozytora, muzykologa i producenta muzycznego Wojciecha… » więcej 2021-09-09, godz. 14:58 Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-08-29, godz. 19:35 Dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów babci. Rozmowa z Rafałem Skąpskim Rafał Skąpski opowiedział na naszej antenie o książce "Dziwne jest serce kobiece...Wspomnienia galicyjskie". Autor opublikował dzienniki swojej babci Zofii… » więcej 2021-08-27, godz. 21:29 Kompozytor Maciej Dobrowolski opowiedział o tworzeniu muzyki do najnowszego filmu Mariusza Paleja pt. "Czarny Młyn". Rewiry Kultury odwiedził kompozytor muzyki filmowej i producent muzyczny - Maciej Dobrowolski. Jest on autorem muzyki do filmu "Czarny młyn" w reżyserii Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »