Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleks ...
2018-03-05, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra Boćkowska

Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Aleksandrą Bockowską
Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu, ortaliony i niezawodne dżinsy. To tylko niektóre trendy na polskich szarych ulicach w czasach PRL. Właśnie wtedy moda miała znaczenie i z sentymentem wspominana jest przez tych, którzy mimo trudu próbowali oryginalnie wyglądać. O wielu modowych aspektach tamtych czasów napisała Aleksandra Boćkowska.

Justyna Dziedzic pytała autorkę książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” dlaczego we wspomnieniach tamten czas wielu ludziom kojarzy się właśnie z odzieżą.
- Ubrania w PRL-u odgrywały szczególną rolę, ponieważ trudno było ubrać się modnie idąc do sklepu. Trzeba było się trochę napracować. Samemu uszyć, gdzieś poszukać, mieć znajomego za granicą, który przysyła paczki, mieć znakomitą krawcową, znaleźć wykroje, materiały. Kosztowało to dużo wysiłku i właśnie przez ten wniesiony trud te ubrania zostały na długo w pamięci. To główna przyczyna tego sentymentu. – mówi Aleksandra Boćkowska.

- Na pewno nie chciałam pisać umownie mówiąc o saturatorach i ćmielowskiej porcelanie. Jest tak z PRL-em, że oczywiście parę ważnych rzeczy wydarzyło się w designie, modzie, prasie. Przeszło do historii i wydaje się że to dominowało. Tak jednak nie było w polskich domach i szafach. Jedna z moich bohaterek mówi, że PRL to nie były saturatory, ale system opresji. Ona była ciężko doświadczona przez ten system. Mnie bardzo zależało żeby pokazać nie tylko ubrania i stanie w kolejkach, o czym się dużo opowiada ale pokazać bardzo wyraźnie tło systemu. – opowiada o swojej książce autorka.

Zobacz także

2019-01-25, godz. 10:56 Joanna Kuciel-Frydryszak o książce "Służące do wszystkiego" [FILM] Miała być silna, pracowita i pobożna. Takich cech najczęściej oczekiwano od polskiej służącej czasów międzywojnia. Zostawały nimi już kilkunastoletnie dziewcz ... » więcej 2018-12-22, godz. 15:37 Książka pod choinkę? Witold Sułek rekomenduje ciekawe lektury! Z opolskim księgarzem, filozofem i poetą Witoldem Sułkiem rozmawialiśmy o książkach. To jeden z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. Co warto o nich ... » więcej 2018-12-05, godz. 10:50 "Błoto słodsze niż miód" - Małgorzata Rejmer o komunistycznej Albanii Reportażystka i pisarka Małgorzata Rejmer opowiedziała w "Rewirach kultury" o książce "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii". To reportaż, któ ... » więcej 2018-11-13, godz. 10:54 Tomasz Michniewicz o książce "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" Tomasz Michniewicz - reportażysta, podróżnik, radiowiec - był gościem "Rewirów kultury". W programie opowiedział o swojej najnowszej książce "Chrobot. Życie n ... » więcej 2018-10-25, godz. 16:49 Dwie gitary, dwa głosy i tysiąc historii, czyli Janek Samołyk o płycie "Sam & Bart" O płycie "Sam & Bart" - nagranej wspólnie z Szymonem Bartkowiakiem - opowiadał w audycji "Rewiry kultury" gitarzysta, autor tekstów i kompozytor - Janek Samoł ... » więcej 2018-10-17, godz. 11:16 Ołtarz Stanisława Majewskiego w posiadaniu Muzeum Wsi Opolskiej O ołtarz wykonany przez ludowego twórcę Stanisława Majewskiego wzbogaciły się zbiory Muzeum Wsi Opolskiej. Sylwetkę twórcy oraz jego dzieło przybliżył słuchac ... » więcej 2018-09-29, godz. 16:20 "Sacrum Śląskie - Utopce Nadodrzańskie", czyli jak promują kulturę lokalną Teatr oparty na gwarze śląskiej czy warsztaty kulinarne - tak promuje się lokalną tradycję w Bierawie. To wszystko w ramach inicjatywy "Sacrum Śląskie - Utopc ... » więcej 2018-09-14, godz. 11:30 Wierzenia i ośrodki kultu. Artur Wasążnik o Słowianach X wieku O wierzeniach Słowian zamieszkujących w X wieku Połabie i ważnych ośrodkach kultu rozmawialiśmy z Arturem Wasążnikiem. Nasz gość napisał powieść przygodowo-hi ... » więcej 2018-07-26, godz. 10:50 Czy podróż daje poznanie? Patryk Szymański o przemierzaniu świata Na ile jesteśmy w stanie poznać kulturę krajów, które odwiedzamy w podróży? A może jest to bardziej spotkanie z samym sobą niż z "obcym"? Ten filozoficzny wąt ... » więcej 2018-07-17, godz. 11:09 Świat pogańskich Słowian w książce Artura Wasążnika "Przemienienie. Zakładnik obietnicy" Średniowieczny targ niewolników w Magdeburgu - w tym miejscu rozpoczyna się akcja książki "Przemienienie. Zakładnik obietnicy". W tej powieści aż roi się od s ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »