Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 16 kwietnia 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI

Dziś zespół Syrius i płyta "Szettort almok".


Jeden z najdziwniejszych, jeżeli chodzi o koleje fonograficznych dokonań, zespołów węgierskich lat 70-tych, który debiutancką płytę nagrał najpierw w Australii. Bardzo wysoko oceniany za granicą za umiejętne łączenie jazzu i rocka w ojczyźnie, niestety nie doceniony należycie, przeszedł kryzys i po zmianach personalnych powrócił po kilku latach, by nagrać znów wyśmienitą, na światowym poziomie płytę. Jednak i tym razem nie przełożyła się ona na sukces komercyjny na jaki, o czym przekonają się Państwo słuchając audycji, bez wątpienia zasługiwała.


Zaprasza do słuchania po północy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Audycja po emisji będzie do odsłuchania w zakładce Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Uwielbia zapach drewna, barwę i dotyk. Muzykę też od dawna kocha. Jest jedynym w naszym kraju artystą, który łączy materię i dźwięk, bo rzeźbi... gitary. Robert "Góral" Żurakowski wcale nie czuje się góralem, chociaż w Opolu od lat tak go właśnie nazywają. O swoich losach, które nie zawsze prostymi drogami wiodły i wiodą, opowiedział w moim reportażu: "Brzmienie rzeźby", a było to już cztery lata temu. Przypomnijmy sobie, jaki wpływ na artystyczną twórczość mogą mieć rodzinne doświadczenia i obrazy, które nam świat pozwala podziwiać i w życiowym bagażu zachować.

A później sięgniemy po namalowaną dźwiękiem przez Barbarę Tyslik: "Balladę o koniach, czyli historię jednej podróży". Siedem lat temu, Alicja Paciorek, opolska podróżniczka, wróciła z Mongolii. To tam na końskim grzbiecie przemierzała stepy, poznała gościnność i serdeczność Mongołów, ich tradycje i niezwykłe, i jakże piękne legendy z końmi związane. Słuchamy, słuchamy .... i mamy wrażenie, że sami tam byliśmy!

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »