Noc jazzu oraz pierwszy z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych – to najnowsze propozycje filharmonii
Filharmonia Opolska zakończyła sezon, ale koncerty odbywają się nadal. W tym tygodniu aż dwa. W piątek (29.06) w ramach Nocy Kultury szykuje się wieczór z jazzem, z kolei w sobotę (30.06) odbędzie się pierwszy koncert z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych. Na oba wstęp wolny.
W piątek noc polskiego jazzu
W piątkowy (29.06) wieczór wystąpi AF Jazz Project z koncertem "100 lat niepodległa - noc polskiego jazzu". Będzie okazja posłuchania standardów kompozytorów, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii polskiego jazzu. Repertuar to próba panoramicznego uchwycenia zmian zachodzących w polskiej muzyce rozrywkowej. Pojawią się kompozycje: Władysława Szpilmana, Mieczysława Fogga, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy, a także Włodzimierz Nahorny, Tomasz Stańko i Michał Urbaniak.
Zespół AF Jazz Project wystąpi w składzie: Łukasz Ciesiołkiewicz (wibrafon/MalletKat)
Aleksander Gonsior (perkusja), Szymon Pacholak (gitara basowa). Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona, stąd wymagane są zaproszenia. Te będą do odbioru od godz. 18:30 przy wejściu do Klubu Muzycznego.
W sobotę etniczne, tradycyjne śpiewy połączone z dźwiękami fideli
W sobotę (30.06) z kolei filharmonia zaprasza na pierwszy z cyklu Letnich Koncertów Rodzinnych. To propozycja skierowana do rodzin z dziećmi. Podczas pierwszego z koncertów zaprezentowana zostanie muzyka wykonana na instrumentach zupełnie różnych od tych, które znamy z koncertowych sal. Na koncercie zabrzmią utwory wykonane na tradycyjnych instrumentach pochodzących z Polski oraz z krajów Bliskiego Wschodu.
Fidele kolanowe, flety, ney, daff, duduk i bębny etniczne takie instrumentu zabrzmią podczas koncertu „Jedwabnym Szlakiem do Polski”. Marii Pomianowskiej z zespołem będą towarzyszyć Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna. W repertuarze muzyka ludowa z Mazowsza połączone z brzmieniami dźwięków Indii, Chin, Korei, Japonii i Bliskiego Wschodu.
Maria Pomianowska dokonała rekonstrukcji dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Są to staropolskie instrumenty smyczkowe, które budową przypominają skrzypce. Etniczne, tradycyjne śpiewy, czarujące brzmienie ludzkiego głosu połączone z dźwiękami fideli będą muzyczną atrakcją koncertu.
Oprócz Marii Pomianowskiej, wystąpią Katarzyna Gacek-Duda (flety), Karolina Matuszkiewicz (śpiew, fidele kolanowe), Mohammad Rasouli (ney, daff), Wojciech Lubertowicz (duduk, bębny etniczne).
Koncert rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona, stąd wymagane są zaproszenia. Te będą do odbioru od godz. 16:30 przy wejściu do Klubu Muzycznego.
Radio Opole jest patronem medialnym obu koncertów.