Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy…
2019-05-03, 12:05 Autor: Marek Świercz

Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie

Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie
Patriotyzm niejedno ma imię. Przekonaliśmy się o tym po przełomie roku 1989, kiedy to zderzyły się ze sobą różne wizje patriotyzmu. Wielkie ambitne reformy czy skromne płacenie podatków? Pedagogika wstydu czy pedagogika dumy? Patriotyzm wielki czy patriotyzm lokalny? No i na koniec: wyznaczenie granicy między byciem Polakiem a byciem Europejczykiem. O tym wszystkim w Świątecznej Loży Radiowej 3 maja rozmawialiśmy z młodymi opolskimi politykami. I okazało się, że – mimo politycznych różnic – podobnie widzą swoje obowiązki wobec Ojczyzny.
Marko Markowski z PiS stwierdził, że płacenie podatków (jak sprzątanie po swoim psie) to rzecz elementarnej kultury, natomiast istotne jest to, co buduje tkankę narodową, choćby pamięć o bohaterach, nie tylko na lekcjach historii, ale także w codziennych rozmowach. Przypomniał, że przez lata pewne ośrodki medialne obrzydzały Żołnierzy Wyklętych nazywając ich „przeklętymi” w ramach tzw. pedagogiki wstydu. Zdaniem Markowskiego, tradycyjnego wspólnotowego patriotyzmu brakuje dziś w krajach Unii Europejskich. Po części – jego zdaniem – jest to efekt niekontrolowanego zalewu imigrantów, który budzi coraz większy, także polityczny, sprzeciw.

Zdaniem Tobiasza Gajdy z Koalicji Europejskiej, różne wizje patriotyzmu nie powinny być ze sobą sprzeczne, powinny iść ze sobą w parze. Z jednej strony płacenie podatków czy segregacja śmieci, z drugiej - tak śmiałe reformy jak ta Leszka Balcerowicza z początków transformacji. Jego zdaniem, przez część środowisk patriotycznych pojęcie patriotyzmu jest dziś utożsamiane z pojęciem nacjonalizmu a nawet izolacjonizmu. Według Gajdy, powinno być odwrotnie – patriotyzm powinien być troską o wspólnotę wykraczającą poza narodowe ramy.

Grzegorz Krukowski z Solidarnej Polski mówił o patriotyzmie, który nazwał prospektywnym, czyli takim, który skierowany jest w przyszłość, oparty ma planowaniu rozwoju Polski. Podkreślał, że patriotyzm to nie tylko uczucie miłości do własnego kraju, ale także – poczucie obowiązku wobec Ojczyzny, lojalność, znajomość historii i szacunek dla instytucji.

Zobacz także

2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność na rzecz… » więcej 2019-12-29, godz. 14:12 Niedzielna Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Które partie poprą, a które odrzucą projekt budżetu państwa na rok 2020, zakładający zbilansowanie dochodów i wydatków? Czy w Polsce szerzy się ekologizm? Na te… » więcej 2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-25, godz. 12:05 O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA] Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele katolickim… » więcej 2019-12-22, godz. 14:24 Młodzieżowa Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów budzą mocny… » więcej 2019-12-22, godz. 14:08 Niedzielna Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów budzą mocny… » więcej 2019-12-15, godz. 16:00 Młodzieżowa Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Uczestnicy Młodzieżowej Loży Radiowej ocenili, że nadchodząca kampania w wyborach prezydenckich będzie ciekawa z wielu względów. Wskazali m.in., że ogromną niewiadomą… » więcej 2019-12-15, godz. 14:13 Niedzielna Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Małgorzata Kidawa-Błońska została oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Pokonała Jacka Jaśkowiaka w prawyborach. Tym samym stała… » więcej 2019-12-08, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku! - posłuchaj i zobacz [FILM, ZDJĘCIA] Ruchy migracyjne są nieuniknione, natomiast od państwa zależy, jakich migrantów przyjmuje. Powinno więc kierować się przede wszystkim potrzebami rynku pracy i… » więcej 2019-12-08, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak i kiedy powinna powstać strategia imigracyjna Polski? Kogo i na jak długo powinniśmy przyjmować, a kogo nie? Czy jest szansa na porozumienie w tej sprawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »