Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy…
2019-05-03, 12:05 Autor: Marek Świercz

Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie

Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie
Patriotyzm niejedno ma imię. Przekonaliśmy się o tym po przełomie roku 1989, kiedy to zderzyły się ze sobą różne wizje patriotyzmu. Wielkie ambitne reformy czy skromne płacenie podatków? Pedagogika wstydu czy pedagogika dumy? Patriotyzm wielki czy patriotyzm lokalny? No i na koniec: wyznaczenie granicy między byciem Polakiem a byciem Europejczykiem. O tym wszystkim w Świątecznej Loży Radiowej 3 maja rozmawialiśmy z młodymi opolskimi politykami. I okazało się, że – mimo politycznych różnic – podobnie widzą swoje obowiązki wobec Ojczyzny.
Marko Markowski z PiS stwierdził, że płacenie podatków (jak sprzątanie po swoim psie) to rzecz elementarnej kultury, natomiast istotne jest to, co buduje tkankę narodową, choćby pamięć o bohaterach, nie tylko na lekcjach historii, ale także w codziennych rozmowach. Przypomniał, że przez lata pewne ośrodki medialne obrzydzały Żołnierzy Wyklętych nazywając ich „przeklętymi” w ramach tzw. pedagogiki wstydu. Zdaniem Markowskiego, tradycyjnego wspólnotowego patriotyzmu brakuje dziś w krajach Unii Europejskich. Po części – jego zdaniem – jest to efekt niekontrolowanego zalewu imigrantów, który budzi coraz większy, także polityczny, sprzeciw.

Zdaniem Tobiasza Gajdy z Koalicji Europejskiej, różne wizje patriotyzmu nie powinny być ze sobą sprzeczne, powinny iść ze sobą w parze. Z jednej strony płacenie podatków czy segregacja śmieci, z drugiej - tak śmiałe reformy jak ta Leszka Balcerowicza z początków transformacji. Jego zdaniem, przez część środowisk patriotycznych pojęcie patriotyzmu jest dziś utożsamiane z pojęciem nacjonalizmu a nawet izolacjonizmu. Według Gajdy, powinno być odwrotnie – patriotyzm powinien być troską o wspólnotę wykraczającą poza narodowe ramy.

Grzegorz Krukowski z Solidarnej Polski mówił o patriotyzmie, który nazwał prospektywnym, czyli takim, który skierowany jest w przyszłość, oparty ma planowaniu rozwoju Polski. Podkreślał, że patriotyzm to nie tylko uczucie miłości do własnego kraju, ale także – poczucie obowiązku wobec Ojczyzny, lojalność, znajomość historii i szacunek dla instytucji.

Zobacz także

2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte środki… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »