Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2016-09-18, 12:27 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 września 2016 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 września 2016 roku!
Z uczestnikami Niedzielnej Loży Radiowej 18 września 2016 roku rozmawia Marek Świercz
- To nie jest sprawa polityczna, ludzkie zdrowie jest najważniejsze, powinniśmy zrobić wszystko, by zmobilizować służby do natychmiastowego działania - tak w "Niedzielnej Loży Radiowej" opolscy politycy skomentowali problem zwiększonej emisji benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Przypomnijmy: w ostatnich dniach odnotowano w nocy serię "pików", dopuszczalne stężenie benzenu przekroczono nawet kilkunastokrotnie.
Marek Piasecki z formacji Kukiz '15, który sam mieszka w Kędzierzynie-Koźlu, opowiadał, że mieszkańcy są przerażeni, dzieci krwawią z nosa, są tacy rodzice, którzy zabierają je z miasta na kilka tygodni, by nie musiały chodzić do szkoły. Poseł PO Tomasz Kostuś przytoczył dane, z których wynika, że w ostatniej dekadzie emisja benzenu się zmniejszyła, ale przyznał, że ostatnie nocne skoki tejże emisji są bardzo niepokojące. Europoseł PiS Sławomir Kłosowski przypomniał, że w tej sprawie interweniował senator Grzegorz Peczkis i uzyskał informację, że inspekcja ochrony środowiska wytypowała pięć zakładów, które mogą odpowiadać za zwiększoną emisję benzenu. Jego zdaniem, trzeba je teraz poddać ciągłemu monitoringowi. Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej komentował, że przepisy są niedoskonałe i utrudniają skuteczną kontrolę trucicieli.

Gości programu mocno podzieliła sprawa rzekomych interwencji rządu Niemiec w sprawie powiększenia Opola, o których pisała Gazeta Wyborcza. Bartek przekonywał, że skoro w grę wchodzą sprawy mniejszości, regulowane polskimi i unijnymi przepisami, to ten rodzaj międzynarodowego zainteresowania jest naturalny. Przypomniał też, że polscy politycy interweniowali w obronie Polonii na Litwie. Kostuś i Kłosowski kategorycznie stwierdzili jednak, że jakakolwiek interwencja obcego rządu w wewnętrzne sprawy państwa polskiego jest niedopuszczalna i niepotrzebnie podgrzewa atmosferę wokół Dużego Opola. Witold Zembaczyński z Nowoczesnej zwracał uwagę na to, że dla PiS zorganizowana politycznie Mniejszość Niemiecka jest naturalnym przeciwnikiem i stąd tak wielu narodowych akcentów w tym sporze. Andrzej Butra z PSL mówił o dobrych stosunkach między mniejszością i większością, zaapelował także o spokojny dialog.

Gośćmi Marka Świercza byli Sławomir Kłosowski (PiS), Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Rafał Bartek (MN), Marek Piasecki (Kukiz '15), Tomasz Kostuś (PO) i Andrzej Butra (PSL).

Zobacz także

2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »