Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku…
2019-11-24, 13:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj!
Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane wotum zaufania. O głównych założeniach rządu, o planach na rozpoczętą kadencję, o tym co było, a czego zabrakło w programowym przemówieniu Prezesa Rady Ministrów, porozmawialiśmy z opolskimi politykami.
Politycy zapytani o pozytywne aspekty wygłoszonego exposé wskazywali:

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Można powiedzieć, że jest w nim dużo pozytywów, a można powiedzieć, że nic w nim nie ma. Bardziej chciałbym je oceniać po roku działalności rządu. Mając na uwadze doświadczenie minionych czterech lat, podchodzę do tego exposé bardzo ostrożnie.

Jan Zimoch (Porozumienie): Najważniejszą kwestią, którą poruszył Premier w swoim exposé jest wsparcie osób niepełnosprawnych. Jest to rzecz problematyczna w Polsce i mam nadzieję, że sytuacja takich osób zostanie znacznie poprawiona.

Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska): Będzie ciężko znaleźć coś dobrego, bo są same hasła, nieobudowane konkretnymi rozwiązaniami. Co to znaczy, że „zaproponujemy dodatkowe ulgi i ułatwienia dla rodzin z trójką i większą liczbą dzieci”? Jakie ulgi? Jakie ułatwienia?

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Jako mieszkaniec Kędzierzyna wskażę na program „Czyste powietrze”, który pojawił się w exposé. Dla nas jest to bardzo ważne, bo mamy problem z licznymi substancjami emitowanymi do atmosfery. Ucieszyła mnie zapowiedź kontynuacji programu.

Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe): Podobała mi się jedna rzecz. Pochodzę z obiegu gospodarczego i na pewno estoński CIT to jest dobry pomysł. Chodzi o to, by dopiero dywidenda była opodatkowana, ale jeśli zysk zostaje w przedsiębiorstwie, to nie jest opodatkowany. To dobra droga szczególnie dla przemysłowców.

Longin Bartnik (Konfederacja): Premier w swoim exposé wymienił dziesięć razy słowo „dobrobyt” i raz określenie „cud gospodarczy”. I to jest pozytyw. Pozytywem będzie też, jeśli w pierwszym roku dekoniunktury powie „dramat gospodarczy PiS-owski”.

Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość): Dla mnie najważniejsza rzecz, która przebijała z exposé Premiera, to ukierunkowanie na człowieka. Wszystkie elementy, konkrety, to są pochodne takiego podstawowego założenia, że człowiek jest najważniejszy, człowiek żyjący w konkretnej wspólnocie.

Debatę prowadziła Ewa Skrabacz. Zaproszenie do studia przyjęli:

  • Jan Chabraszewski (PiS),
  • Ryszard Wilczyński (PO),
  • Longin Bartnik (Konfederacja),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Fabian Pszon (SP),
  • Jan Zimoch (Porozumienie).

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (24.11.2019)

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »