Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku…
2019-11-24, 13:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj!
Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane wotum zaufania. O głównych założeniach rządu, o planach na rozpoczętą kadencję, o tym co było, a czego zabrakło w programowym przemówieniu Prezesa Rady Ministrów, porozmawialiśmy z opolskimi politykami.
Politycy zapytani o pozytywne aspekty wygłoszonego exposé wskazywali:

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Można powiedzieć, że jest w nim dużo pozytywów, a można powiedzieć, że nic w nim nie ma. Bardziej chciałbym je oceniać po roku działalności rządu. Mając na uwadze doświadczenie minionych czterech lat, podchodzę do tego exposé bardzo ostrożnie.

Jan Zimoch (Porozumienie): Najważniejszą kwestią, którą poruszył Premier w swoim exposé jest wsparcie osób niepełnosprawnych. Jest to rzecz problematyczna w Polsce i mam nadzieję, że sytuacja takich osób zostanie znacznie poprawiona.

Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska): Będzie ciężko znaleźć coś dobrego, bo są same hasła, nieobudowane konkretnymi rozwiązaniami. Co to znaczy, że „zaproponujemy dodatkowe ulgi i ułatwienia dla rodzin z trójką i większą liczbą dzieci”? Jakie ulgi? Jakie ułatwienia?

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Jako mieszkaniec Kędzierzyna wskażę na program „Czyste powietrze”, który pojawił się w exposé. Dla nas jest to bardzo ważne, bo mamy problem z licznymi substancjami emitowanymi do atmosfery. Ucieszyła mnie zapowiedź kontynuacji programu.

Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe): Podobała mi się jedna rzecz. Pochodzę z obiegu gospodarczego i na pewno estoński CIT to jest dobry pomysł. Chodzi o to, by dopiero dywidenda była opodatkowana, ale jeśli zysk zostaje w przedsiębiorstwie, to nie jest opodatkowany. To dobra droga szczególnie dla przemysłowców.

Longin Bartnik (Konfederacja): Premier w swoim exposé wymienił dziesięć razy słowo „dobrobyt” i raz określenie „cud gospodarczy”. I to jest pozytyw. Pozytywem będzie też, jeśli w pierwszym roku dekoniunktury powie „dramat gospodarczy PiS-owski”.

Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość): Dla mnie najważniejsza rzecz, która przebijała z exposé Premiera, to ukierunkowanie na człowieka. Wszystkie elementy, konkrety, to są pochodne takiego podstawowego założenia, że człowiek jest najważniejszy, człowiek żyjący w konkretnej wspólnocie.

Debatę prowadziła Ewa Skrabacz. Zaproszenie do studia przyjęli:

  • Jan Chabraszewski (PiS),
  • Ryszard Wilczyński (PO),
  • Longin Bartnik (Konfederacja),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Fabian Pszon (SP),
  • Jan Zimoch (Porozumienie).

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (24.11.2019)

Zobacz także

2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »