Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie!…
2021-12-01, 17:11 Autor:

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
- Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej prof. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pod kierownictwem prof. Sachy naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzony, co ważne, w czasie rzeczywistym hologram.

Obraz hologramu widać tylko przy użyciu specjalnych okularów. - Operator widział pewne byty, których nikt więcej na sali nie widział. Mało tego, mogliśmy w te byty ingerować, obracać je, "nurkować" w struktury serca - opowiadał prof. Sacha.

Podkreślał, że działo się to w czasie operacji, a hologram zmieniał się w czasie rzeczywistym, czyli wszystko to, co lekarz wykonał na sercu pacjenta, było widać na hologramie.

- Obraz hologramu jest przestrzenny i to poczucie przestrzeni bardzo pomaga wykonywaniu zabiegu. Na tym polegała unikalność tego zabiegu. Hologramy można użyć do diagnostyki, natomiast my mieliśmy na bieżąco obraz serca - tłumaczył.

Operacja zastawki mitralnej z użyciem hologramu była pierwszym zabiegiem w Polsce, drugim na świecie. Kilka miesięcy temu wykonali go lekarze w Wiedniu.

- Zupełnie nowe obrazowanie wchodzi do medycyny. To krok na przód, zupełnie nowa płaszczyzna, która się otwiera. Kilka dni temu był duży, międzynarodowy kongres w Londynie dotyczący chorób zastawkowych, środowisko międzynarodowe nawet nie wie o istnieniu takiej nowej technologii, która się budzi, a została stworzona przez firmę z Polski.

- W piątek będziemy prezentować to na jednym z najważniejszych kongresów w Europie dotyczący kardiologii interwencyjnej. Jest już zainteresowanie, zostaliśmy momentalnie przyjęci na kongres i jesteśmy pierwsi do prezentacji - powiedział prof. Jerzy Sacha.

Urządzenie, które tworzy hologramy zostało stworzone przez polską firmę.
- Ten hologram jest najlepszym obecnie systemem. Oni są dużo do przodu w porównaniu z firmą niemiecką, lub firmami amerykańskimi. To jest top.

Gość Radia Opole podkreślał także, że pacjent po wykonaniu zabiegu bardzo szybko odczuł poprawę zdrowia.

Zabieg z użyciem hologramu przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będzie opisany w międzynarodowych czasopismach naukowych i prezentowany na kongresach branżowych.

Prof. Sacha zapowiada, że urządzenie tworzące hologramy w czasie operacji będzie wykorzystywane w USK w Opolu także przy kolejnych zabiegach.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »