Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-11-18, 11:54 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł sprawdzić czy pracownicy są zaszczepieni

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.11.2021)
Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Nasi goście omawiali kwestie podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, który niedawno został podpisany przez prezydenta. Drugim tematem był projekt posłów PiS, by pracodawca mógł sprawdzić czy jesteśmy zaszczepieni.
- Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku, to na pewno osoby zarabiające mniej, będą miały korzyść. Jeśli chodzi o „nieodliczalność” od podatku dochodowego składki zdrowotnej, to dla osób na jednoosobowej działalności gospodarczej, które zarabiają relatywnie dużo w odniesienie do przeciętnej krajowej, to będzie minus. Ja się boję zmiany definicji nielegalnego zatrudnienia. Nowy Ład niesie ze sobą bardzo niebezpieczne zjawisko tzn. napiętnowania umów cywilno-prawnych - mówił Grzegorz Kuliś z BCC.

- Ja powiem po obywatelsku: to nie jest nowy ład, to jest nowy bezwład podatkowy. Te dwie ulgi czyli 30 tysięczna kwota wolna od podatku i podniesienie progu podatkowego… Nim to wejdzie w życie, to zostanie zżarte przez inflację – mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ. – To głęboka ingerencja w rynek pracy. Przedsiębiorca dopiero co ratował nasz kraj w okresie pandemii. To jest niedopuszczalne bez konsultacji społecznych – dodał.

- Pytanie czy jesteśmy w tym momencie na takim etapie otoczenia całej gospodarki żeby podejmować drastyczną decyzję czyli zmianę filozofii podejścia do podatków - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Rozmawiałem ze swoim księgowym, żeby przygotował mi optymalne przeorganizowanie przedsiębiorstwa, bo jestem mikroprzedsiębiorcą wiec mogę wybrać formę opodatkowania. Nie był mi w stanie tego powiedzieć i to jest największy mankament - dodał Pancześnik.

- Trudno się nie zgodzić z przedmówcami , ale żebyśmy wyciągnęli wnioski z przeszłości to bym przywołał profesora Witolda Modzelewskiego, bo pamiętamy, 25 lat temu wprowadzaliśmy ustawę o VAT - mówił dr Artur Żurakowski. - Mogę się pochwalić, bo później przez 2 lata kończyłem studia podatkowe, a potem nasi księgowi przez 20 lat wysłuchiwali płatnych interpretacji profesora. To przykład jak można działając na chybcika i w sposób nieprzemyślany, zrobić całej gospodarce dużo krzywd. Na dziś dając 6 tygodni księgowym i doradcom podatkowym to powiem, że oni dzisiaj nie mają pojęcia jak to konstruować – dodał.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »