Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o zbiorniku w Raciborzu, tarczy antykryzysowej…
2020-07-03, 14:08 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Adrian Czubak o zbiorniku w Raciborzu, tarczy antykryzysowej, a także walce z koronawirusem

Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Można powiedzieć, że zbiornik raciborski zapewnia bezpieczeństwo niemal w 100 procentach, na to czekali przede wszystkim mieszkańcy Opolszczyzny – mówił w Loży Radiowej Adrian Czubak, wojewoda opolski. W programie rozmawialiśmy także o pomocy dla przedsiębiorców udzielanej w ramach tarcz antykryzysowych, pieniądzach dla samorządów oraz walce z epidemią COVID-19.
Rozmawiając o zbiorniku przeciwpowodziowym w Raciborzu wojewoda podkreślał jego położenie. Podkreślał, że to miejsce w które uderza ewentualna fala powodziowa, kiedy po stronie czeskiej zrzucane są duże ilości wody. – Pierwszy oczywiście jest Racibórz, ale zaraz zaczyna się woj. opolskie, a więc Bierawa, Cisek, Kędzierzyn-Koźle, potem Opole – podkreślił.

Zbiornik ma powierzchnię 26,3 km² i pomieści 185 mln metrów sześciennych wody. Inwestycja ochroni przed żywiołem blisko 2,5 miliona mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

- Można powiedzieć, że czekaliśmy na to kilkadziesiąt lat, mimo tego, że w 1997 roku mieliśmy największą tragedię powodziową w Polsce. My w 2015 roku przejęliśmy władzę i pamiętam w 2016 roku konferencję wiceministra Gajdy, który przeprowadzał pierwszy audyt na zbiorniku. To było zatrważające; wykonywano prace bez nadzoru, niezgodnie ze sztuką budowlaną, z materiałów niedopuszczonych w ogóle do budowy – mówił Czubak.

- Nam udało się tamtego wykonawcę odsunąć, przyszła polska firma i wzięliśmy się do roboty. Inwestycję skończyliśmy i zgodnie z umowami musiał to być polder suchy, ale minister Marek Gróbarczyk mówił, że przystępujemy do prac związanych z tym, by był to zbiornik wielofunkcyjny, a więc służący do retencji, pełniący też funkcję akwenu turystycznego, a może nawet jako odnawialne źródło energii – stwierdził Czubak i dodał, że jest to perspektywa na kolejne lata.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o tarczy antykryzysowej, Funduszu Inwestycji Samorządowych oraz walce z koronawirusem w regionie.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »