Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Alicja Nabzdyk-Kaczmarek o tym, dlaczego nie rozumie…
2015-02-17, 14:39 Autor: Radio Opole

Alicja Nabzdyk-Kaczmarek o tym, dlaczego nie rozumie tych, którzy mają problem z zaakceptowaniem znaku Rodła i o obchodach powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech

- Należy kultywować pamięć Związku Polaków w Niemczech, by cały czas przypominać, że byliśmy tu zawsze a Polska nie zaczęła się na Górnym Śląsku w 1945 roku, jak chcieliby niektórzy - powiedziała w Loży Radiowej Alicja Nabzdyk-Kaczmarek z Rodziny Rodła, zapraszając opolan do udziału w środowych (18 lutego) uroczystościach z okazji 92 rocznicy Powstania Dzielnicy I Śląskiej Związku Polaków w Niemczech.

Alicja Nabzdyk-Kaczmarek, działaczka Rodziny Rodła O tym, że opolskie elity polityczne mają jakiś problem z tradycja Rodłaków, przypomniała ostatnia polityczna awantura o znak Rodła, który - w myśl projektu rzeźbiarza prof.Mariana Molendy - miał się znaleźć na łańcuchu szykowanym dla marszałka regionu. Zaprotestowała Mniejszość Niemiecka, w obronie Rodła stanął PiS, pozostałe ugrupowania wyraźnie nie wiedzą, jak z tego sporu wybrnąć.

- Odrzucenie Rodła to kwestionowanie historii - komentuje nasz gość, dodając, że Rodzina Rodła spróbuje włączyć się w tę debatę. - Może ktoś nie chce pamiętać o tym, jak liczna i ważna była ta organizacja? Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 roku i przyczynił się do tego, że zorganizowały się także inne mniejszości żyjące w granicach Niemiec. Tamte organizacje zostały po wojnie reaktywowane, Związek Polaków w Niemczech nie może się o to doprosić. Być może chodzi o to, że państwo niemieckie nie chce oddać majątku związku zarekwirowanego przez III Rzeszę. Bo nasz związek był także finansową i gospodarczą potęgą, prowadził szkoły, banki, spółdzielnię rolniczą. Mało kto pamięta, że tylko w Groszowicach były trzy polskie zespoły śpiewacze. 6 marca we Wrocławiu będziemy obchodzili rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech. Choć było to apogeum hitlerowskich rządów, do Berlina przyjechało 5 tysięcy delegatów. To nasze korzenie, o których nie wolno współczesnym zapomnieć.

Uroczystości, organizowane przez władze Opola, rozpoczną się o 15:30 przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, o 16:00 msza w kościele ojców franciszkanów a potem spotkanie Rodłaków w opolskim ratuszu.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »