Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Alicja Nabzdyk-Kaczmarek o tym, dlaczego nie rozumie…
2015-02-17, 14:39 Autor: Radio Opole

Alicja Nabzdyk-Kaczmarek o tym, dlaczego nie rozumie tych, którzy mają problem z zaakceptowaniem znaku Rodła i o obchodach powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech

- Należy kultywować pamięć Związku Polaków w Niemczech, by cały czas przypominać, że byliśmy tu zawsze a Polska nie zaczęła się na Górnym Śląsku w 1945 roku, jak chcieliby niektórzy - powiedziała w Loży Radiowej Alicja Nabzdyk-Kaczmarek z Rodziny Rodła, zapraszając opolan do udziału w środowych (18 lutego) uroczystościach z okazji 92 rocznicy Powstania Dzielnicy I Śląskiej Związku Polaków w Niemczech.

Alicja Nabzdyk-Kaczmarek, działaczka Rodziny Rodła O tym, że opolskie elity polityczne mają jakiś problem z tradycja Rodłaków, przypomniała ostatnia polityczna awantura o znak Rodła, który - w myśl projektu rzeźbiarza prof.Mariana Molendy - miał się znaleźć na łańcuchu szykowanym dla marszałka regionu. Zaprotestowała Mniejszość Niemiecka, w obronie Rodła stanął PiS, pozostałe ugrupowania wyraźnie nie wiedzą, jak z tego sporu wybrnąć.

- Odrzucenie Rodła to kwestionowanie historii - komentuje nasz gość, dodając, że Rodzina Rodła spróbuje włączyć się w tę debatę. - Może ktoś nie chce pamiętać o tym, jak liczna i ważna była ta organizacja? Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 roku i przyczynił się do tego, że zorganizowały się także inne mniejszości żyjące w granicach Niemiec. Tamte organizacje zostały po wojnie reaktywowane, Związek Polaków w Niemczech nie może się o to doprosić. Być może chodzi o to, że państwo niemieckie nie chce oddać majątku związku zarekwirowanego przez III Rzeszę. Bo nasz związek był także finansową i gospodarczą potęgą, prowadził szkoły, banki, spółdzielnię rolniczą. Mało kto pamięta, że tylko w Groszowicach były trzy polskie zespoły śpiewacze. 6 marca we Wrocławiu będziemy obchodzili rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech. Choć było to apogeum hitlerowskich rządów, do Berlina przyjechało 5 tysięcy delegatów. To nasze korzenie, o których nie wolno współczesnym zapomnieć.

Uroczystości, organizowane przez władze Opola, rozpoczną się o 15:30 przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, o 16:00 msza w kościele ojców franciszkanów a potem spotkanie Rodłaków w opolskim ratuszu.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »