Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Alicja Nabzdyk-Kaczmarek o tym, dlaczego nie rozumie…
2015-02-17, 14:39 Autor: Radio Opole

Alicja Nabzdyk-Kaczmarek o tym, dlaczego nie rozumie tych, którzy mają problem z zaakceptowaniem znaku Rodła i o obchodach powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech

- Należy kultywować pamięć Związku Polaków w Niemczech, by cały czas przypominać, że byliśmy tu zawsze a Polska nie zaczęła się na Górnym Śląsku w 1945 roku, jak chcieliby niektórzy - powiedziała w Loży Radiowej Alicja Nabzdyk-Kaczmarek z Rodziny Rodła, zapraszając opolan do udziału w środowych (18 lutego) uroczystościach z okazji 92 rocznicy Powstania Dzielnicy I Śląskiej Związku Polaków w Niemczech.

Alicja Nabzdyk-Kaczmarek, działaczka Rodziny Rodła O tym, że opolskie elity polityczne mają jakiś problem z tradycja Rodłaków, przypomniała ostatnia polityczna awantura o znak Rodła, który - w myśl projektu rzeźbiarza prof.Mariana Molendy - miał się znaleźć na łańcuchu szykowanym dla marszałka regionu. Zaprotestowała Mniejszość Niemiecka, w obronie Rodła stanął PiS, pozostałe ugrupowania wyraźnie nie wiedzą, jak z tego sporu wybrnąć.

- Odrzucenie Rodła to kwestionowanie historii - komentuje nasz gość, dodając, że Rodzina Rodła spróbuje włączyć się w tę debatę. - Może ktoś nie chce pamiętać o tym, jak liczna i ważna była ta organizacja? Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 roku i przyczynił się do tego, że zorganizowały się także inne mniejszości żyjące w granicach Niemiec. Tamte organizacje zostały po wojnie reaktywowane, Związek Polaków w Niemczech nie może się o to doprosić. Być może chodzi o to, że państwo niemieckie nie chce oddać majątku związku zarekwirowanego przez III Rzeszę. Bo nasz związek był także finansową i gospodarczą potęgą, prowadził szkoły, banki, spółdzielnię rolniczą. Mało kto pamięta, że tylko w Groszowicach były trzy polskie zespoły śpiewacze. 6 marca we Wrocławiu będziemy obchodzili rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech. Choć było to apogeum hitlerowskich rządów, do Berlina przyjechało 5 tysięcy delegatów. To nasze korzenie, o których nie wolno współczesnym zapomnieć.

Uroczystości, organizowane przez władze Opola, rozpoczną się o 15:30 przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, o 16:00 msza w kościele ojców franciszkanów a potem spotkanie Rodłaków w opolskim ratuszu.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »