Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa podsumowuje 2019 rok…
2019-12-27, 12:42 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa podsumowuje 2019 rok w polityce

"Młodzieżowa Loża Radiowa" (27.12.2019)
Jakie wydarzenia w 2019 roku były przełomowe? Czy wydarzyło się coś, co ponad podziałami połączyło Polaków? A jaki będzie 2020 rok? O to zapytaliśmy naszych gości: Tobiasza Gajdę z Młodych Demokratów, Marko Markowskiego z Forum Młodych PiS i Michała Kalinowskiego z Lewicy Razem.
- Zaczęliśmy w styczniu od morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, kiedy też pod znakiem zapytania stanęła idea Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów, młodzieżówki Platformy Obywatelskiej. - Mieliśmy niewyobrażalną ilość hejtu jaka wylała się na organizatorów, na Jurka Owsiaka, to mnie w styczniu bardzo zabolało. Później na wiosnę mieliśmy strajk nauczycieli, protesty w szkołach i próbę ośmieszenia i stłamszenia kolejnej grupy zawodowej. Potem wkroczyliśmy w okres dwóch kampanii do europarlamentu i do parlamentu krajowego. Dużo się działo, było dużo zwrotów akcji, kolejne miesiące łamania praworządności i legitymizowanie tego przez prezydenta. Z perspektywy koalicji dobrą jaskółką jest przejęcie senatu – stwierdził Gajda.

- To nie był najlepszy rok dla Polski, ale był to dobry rok dla Lewicy - mówił Michał Kalinowski, reprezentant Lewicy. Jeszcze rok temu wieszczono nam śmierć polityczną, a jesteśmy w Parlamencie Europejskim i w parlamencie polskim. Wiosna wprowadziła trzech europosłów, SLD w ramach Koalicji Europejskiej także wprowadził europosłów. Później dzięki Grzegorzowi Schetynie Lewica się zjednoczyła, uzyskaliśmy świetny wynik wyborczy, pniemy się w górę w sondażach. 14 grudnia doszło do fuzji SLD i Wiosny. A ogólnie był to rok rewelacyjny dla Mariana Banasia, Jacka Kurskiego czy ojca Rydzyka, świetny rok dla ludzi związanych z PiS – mówił Kalinowski.

Marko Markowski także przywołał śmierć Pawła Adamowicza, a następnie wspomniał o śmierci Jana Olszewskiego, byłego premiera. – To był wybitny Polak, wybitny dla polskiej historii i bezwzględny dla komunistów. Potem mieliśmy dwie intensywne kampanie wyborcze i były one zwycięskie dla naszego obozu. Nasza praca była dobrym wysiłkiem i to pokazało, że ten kierunek trzeba kontynuować. Znamienne jest też zniesienie wiz do USA dla Polaków, to też historyczny moment. Warto kontynuować tę ciężką pracę, a teraz mamy przygotowania do kolejnej kampanii. Odnosząc się do słów kolegi z lewicy, który dziękował Schetynie, faktycznie można podziękować za powrót postkomuny do polityki – ironizował Markowski.

Przedstawiciel obozu rządzącego mówił też, że cieszy końcówka roku a konkretnie ustawa dyscyplinująca sędziów. – To dobre zakończenie roku, bo niestety w polskim sądownictwie mamy 1000 sędziów z poprzedniego systemu.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »