Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec…
2019-12-05, 15:53 Autor: Joanna Matlak

Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii

Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii
- Dyskusja o Polakach i Niemcach to dyskusja zawsze na czasie. Z wyników barometru polsko-niemieckiego wynika, że 59% Polaków uważa, że nasze relacje są dobre, a podobnie uważa 60% Niemców. Z kolei 23% Polaków i 27% Niemców twierdzi, że stan naszych relacji jest zły – mówił w Loży Radiowej Marcin Antosiewicz, dziennikarz Newsweeka, były korespondent TVP w Berlinie, a także wykładowca akademicki.
Nasz gość zwrócił uwagę, że po wyborach parlamentarnych można zauważyć zmianę w polityce rządu.

– Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych udał się z pierwszą swoją wizytą właśnie do Berlina. Wcześniej była mowa o tym, że naszym głównym partnerem jest Wielka Brytania albo inne kraje, a teraz widzimy, że rząd wraca do starych partnerów. Ta wizyta o czymś świadczy – mówił Marcin Antosiewicz.

- My nie możemy bez siebie żyć, przecież jesteśmy sąsiadami. Jesteśmy na siebie poniekąd skazani, nasze gospodarki są bardzo powiązane, 27% polskiego eksportu trafia za Odrę i Nysę Łużycką. To jaka jest sytuacja w Polsce zależy od tego co jest w Niemczech. Setki tysięcy miejsc pracy w Polsce zależy od niemieckich inwestorów i firm i od tego jak im się wiedzie u nich i czy kupują u nas towary czy nie – mówił dziennikarz.

Z Marcinem Antosiewiczem poruszyliśmy też temat reparacji wojennych. – relacje polityczne z Niemcami w ostatnich latach się pogorszyły, bo znów zaczęła dominować polityka historyczna. Rząd mówi o reperacjach, a nie widzimy tego zestawienia ile by chcieli od Niemców za zniszczenia wojenne. Niemców to bardzo drażni, mówią że to jest temat, który nigdy nie trafiał na agencję i że to temat, który ma ich zniechęcić do Polaków – mówił nasz gość.

W Loży Radiowej rozmawialiśmy także o tym, jaki jest współczesny Niemiec. Okazuje się, że co piąty Niemiec ma korzenie imigranckie, co piąty także nie wie co to jest Auschwitz. Zapytaliśmy też czy 1 września 1939 roku może się powtórzyć.

Zobacz także

2020-02-07, godz. 14:23 Jolanta Ślepieńczuk i Aneta Anioł o nauce samobadania piersi w ramach akcji "Marzec miesiącem Dnia Kobiet" Studio Loży Radiowej odwiedziły Jolanta Ślepieńczuk i Aneta Anioł z sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2020-02-06, godz. 14:18 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o konsekwencjach gospodarczych Brexitu i podatku cukrowym » więcej 2020-02-06, godz. 14:05 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim W kolejnej odsłonie programu Magdalena Ogórek rozmawiała z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości. Na agendzie tematów pojawiła się kwestia wyborów… » więcej 2020-02-05, godz. 14:00 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o Młodzieżowej Strategii dla województwa opolskiego » więcej 2020-02-05, godz. 11:54 Marek Kawa o przemówieniu Donalda Trumpa, prawyborach w Partii Demokratów i przekonaniu Amerykanów o swojej wyjątkowoś… - Orędzie na pewno przyćmiły didaskalia – mówił w Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista, pytany o doroczne orędzie Donalda Trumpa o stanie państwa. » więcej 2020-02-04, godz. 15:15 Dr Grzegorz Borsuk o projekcie LIFE i pomyśle na przyciągnięcie studentów na Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej Jako jedyne województwo w Polsce, województwo opolskie stara się o pieniądze z unijnego programu LIFE. Program zakłada bardziej skuteczne dbanie o środowisko… » więcej 2020-02-04, godz. 15:14 Violetta Porowska i Grzegorz Krukowski o nowym otwarciu w działalności Forum Młodych PiS Już blisko 60 osób gromadzi Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim. – Młodzieżówka PiS jest ogromna – powiedziała w Loży Radiowej poseł… » więcej 2020-02-03, godz. 15:28 Stanisław Szwed o programach wspierających rodziny, seniorów i najmłodszych - W skali kraju na 500 plus wydaliśmy ponad 90 miliardów złotych, w województwie opolskim prawie 2 miliardy – mówił w programie „Loża Radiowa” Stanisław Szwed… » więcej 2020-02-03, godz. 15:27 Jerzy Czerwiński o brexicie, relacjach z Francją i pieniądzach na wsparcie Polonii - Dla Polski brexit nie jest dobry, ale ja mam nadzieję, że sprawy się jeszcze unormują. Teraz jeszcze nic się nie zmienia, bo na razie to formalne wyjście, zaś… » więcej 2020-01-31, godz. 15:24 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz i akademickim Opolu [FILM] Debata z młodzieżówkami partyjnymi, podczas której nasi goście podsumowują obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Poruszamy też temat lokalny dotyczący akademickiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »