Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa…
2019-11-25, 12:21 Autor: Maciej Wajler

Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej

Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej
- Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i takie dyskusje są w Szwecji prowadzone - mówił w Loży Radiowej Marcin Fronia, dyrektor wykonawczy Fundacji Norden, niezależnego ośrodka badawczego, który przyjechał do Opola na konferencję poświęconą państwo opiekuńczemu (współorganizowaną przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej) - Do nas mogą docierać głosy, że Szwecja jest w kryzysie, że pewne elementy państwa opiekuńczego także są w kryzysie. Jeśli jednak porównamy Szwecję z lat 70. do krajów Europy Środkowej, to przepaść pod względem jakości życia była ogromna. I ten system nadal działa sprawnie - dodał.
Fronia mówi, że Szwecja zaczęła budować swój model państwa dobrobytu w latach 20. minionego wieku. Jak wielki sukces osiągnęła, można zobaczyć w muzeach, które pokazują, jak skrajnie biednym narodem byli kiedyś Szwedzi, mieszkający w chatach, gdzie zamiast podłóg były klepiska.

- Ten system socjalnych zabezpieczeń rósł wraz z siłą szwedzkiej socjaldemokracji, która przez dekady była najsilniejszą partią i budowała system społeczny oparty na równym dostępie do zabezpieczeń socjalnych. Taki, który pozwalał wszystkim członkom społeczeństwa na dobre życie - mówił nasz gość.

Fronia zaznaczył przy tym, że całkowicie błędny jest stereotyp, jakoby państwo opiekuńcze rozleniwiało. Dowodem, że tak nie jest, może być fakt, że Szwecja jest dziś najbardziej innowacyjnym krajem Unii Europejskiej. Zapytaliśmy jednak, czy ten system nie jest przypadkiem nadopiekuńczy, czego przykładem mogą być kontrowersyjne ingerencje urzędników socjalnych w życie rodzinne, o których co jakiś czas donoszą media.

- Kontrowersyjne z punktu widzenia naszej wrażliwości. Dla Szwedów są one czymś normalnym, oni godzą się na to, by państwo dużo o nich wiedziało, z drugiej strony dostęp do wiedzy na temat urzędów, ale także innych obywateli, jest tam znacznie większy niż u nas - opowiada.

Fronia tłumaczy przy tym, że pewne polityczne zawirowania, czyli wzrost siły populistów i osłabienie demokracji, to reakcja na problemy związane z masową imigracją, także z krajów o diametralnie odmiennej tradycji. Przez lata Szwecja przyjmowała ponad 100 tysięcy osób rocznie.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »