Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose…
2019-11-21, 15:34 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?
Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można było przewidzieć, nie udało się poruszyć wszystkich wątków, zabrakło na przykład czasu na rozmowę o postulatach dotyczących kwestii energetycznych.
Ekonomista Artur Żurakowski zauważył, że pomysł wpisania do konstytucji RP gwarancji nienaruszalności PPK jest zrozumiały tylko o tyle, że Polacy dość ostrożnie podchodzą do tego rodzaju programów, bo przykład OFE nauczył ich, że rządzącym do końca nie można ufać. Problem w tym, że lepsze byłoby przekonanie rodaków, że tworzony system będzie ekonomicznie stabilny bez konieczności wprowadzania konstytucyjnych zapisów. Żurakowski pochwalił za to zapowiedź wprowadzenia tzw. estońskiego CIT-u, bo - w jego ocenie - to dobry sygnał skierowany zwłaszcza do tych przedsiębiorców, którzy planują inwestycje i którym potrzeba kapitału.

Ekonomista Witold Potwora żartował, że wypada mu expose bronić, bo Polska dobrze się ostatnio rozwija. I choć nadal mamy w kraju 60 powiatów z dwucyfrowym bezrobociem, to przykład powiatu nyskiego na naszym terenie napawa optymizmem - kiedyś bezrobocie przekraczało tam 30 procent, a dziś Nysa może uchodzić za przykład gospodarczego sukcesu. Potwora mówił także o tym, że o sukcesie gospodarczym najlepiej świadczą trendy demograficzne - Polska przyciąga w tej chwili rekordową liczbę imigrantów, już nie tylko z Ukrainy, ale także z Białorusi a nawet z Włoch, co pokazuje siłę jej gospodarki.

Jerzy Szteliga z OPZZ zauważył sceptycznie, że niepokoją go stwierdzenia premiera, że polityka wymaga obietnic, bo - w jego ocenie - za decyzjami gospodarczymi powinny stać racjonalne oceny, a nie chęć sprostania oczekiwaniom opinii publicznej. Przeszkadzało mu także to, że premier często uciekał do "mesjanistycznych", jak to określił, opowieści o dziejowej roli Polski, za mało mówił za to o konkretach, na przykład o roli samorządów. Według Szteligi, podkreślanie omnipotencji państwa jest niebezpiecznym trendem. Co do estońskiego podatku, ocenił, że choć sama idea jest dobra, to należałoby wprowadzić prawne zabezpieczenia, żeby system nie był przez przedsiębiorstwa nadużywany.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »