Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose…
2019-11-21, 15:34 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?
Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można było przewidzieć, nie udało się poruszyć wszystkich wątków, zabrakło na przykład czasu na rozmowę o postulatach dotyczących kwestii energetycznych.
Ekonomista Artur Żurakowski zauważył, że pomysł wpisania do konstytucji RP gwarancji nienaruszalności PPK jest zrozumiały tylko o tyle, że Polacy dość ostrożnie podchodzą do tego rodzaju programów, bo przykład OFE nauczył ich, że rządzącym do końca nie można ufać. Problem w tym, że lepsze byłoby przekonanie rodaków, że tworzony system będzie ekonomicznie stabilny bez konieczności wprowadzania konstytucyjnych zapisów. Żurakowski pochwalił za to zapowiedź wprowadzenia tzw. estońskiego CIT-u, bo - w jego ocenie - to dobry sygnał skierowany zwłaszcza do tych przedsiębiorców, którzy planują inwestycje i którym potrzeba kapitału.

Ekonomista Witold Potwora żartował, że wypada mu expose bronić, bo Polska dobrze się ostatnio rozwija. I choć nadal mamy w kraju 60 powiatów z dwucyfrowym bezrobociem, to przykład powiatu nyskiego na naszym terenie napawa optymizmem - kiedyś bezrobocie przekraczało tam 30 procent, a dziś Nysa może uchodzić za przykład gospodarczego sukcesu. Potwora mówił także o tym, że o sukcesie gospodarczym najlepiej świadczą trendy demograficzne - Polska przyciąga w tej chwili rekordową liczbę imigrantów, już nie tylko z Ukrainy, ale także z Białorusi a nawet z Włoch, co pokazuje siłę jej gospodarki.

Jerzy Szteliga z OPZZ zauważył sceptycznie, że niepokoją go stwierdzenia premiera, że polityka wymaga obietnic, bo - w jego ocenie - za decyzjami gospodarczymi powinny stać racjonalne oceny, a nie chęć sprostania oczekiwaniom opinii publicznej. Przeszkadzało mu także to, że premier często uciekał do "mesjanistycznych", jak to określił, opowieści o dziejowej roli Polski, za mało mówił za to o konkretach, na przykład o roli samorządów. Według Szteligi, podkreślanie omnipotencji państwa jest niebezpiecznym trendem. Co do estońskiego podatku, ocenił, że choć sama idea jest dobra, to należałoby wprowadzić prawne zabezpieczenia, żeby system nie był przez przedsiębiorstwa nadużywany.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »