Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje…
2019-11-19, 14:57 Autor: Maciej Wajler

Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a i dziś może wiele nas nauczyć

Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a dziś może wiele nas nauczyć
- W lutym 1946 roku George Kennan, ówczesny pracownik ambasady USA w Moskwie a potem do roku 1952 ambasador w Związku Sowieckim, wysłał do Waszyngtonu tak zwany "długi telegram". Normalny telegram miał do 15 słów, ten liczył sobie ponad pięć tysięcy i miał charakter analityczny - mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, redaktor naczelny magazynu "Układ sił" poświęconego sytuacji międzynarodowej. - I ten szyfrogram zmienił historię świata, bo zdecydował o zmianie polityki USA wobec Związku Sowieckiego, traktowanego dotąd jako sojusznik w walce z Hitlerem. Stał się podstawą doktryny Trumana, czyli polityki powstrzymywania komunistów przed powiększaniem wpływów na świecie - dodał nasz gość.
"Układ sił" po raz pierwszy w Polsce wydrukował całe tłumaczenie szyfrogramu Kennana. Czemu Polacy nie poznali go wcześniej? W PRL był tekstem politycznie niepoprawnym, potem uznano zapewne, że po upadku komunizmu stracił aktualność, bo weszliśmy w epokę końca historii i wielkie zagrożenia się skończyły. Szybko okazało się, że tak nie jest a diagnozy i postulaty Kennana - jak mówi Ziorko - dobrze opisują także współczesne strategie polityczne takich autorytarnych krajów jak Federacja Rosyjska czy Chińska Republika Ludowa.

- Oczywiście sporo się zmieniło, bo dziś nie mamy do czynienia z taką izolacją informacyjną jak wtedy, ale wiele wniosków jest zaskakująco aktualnych - mówi nasz gość.

Kennan przekonywał przede wszystkim, że nie można od Rosji sowieckiej oczekiwać, że w swoich działaniach będzie się kierować racjonalną oceną sytuacji politycznej na świecie, bo komuniści, zgodnie z wielowiekową rosyjską tradycją, kierują się paranoicznymi fobiami, strachem przed obcym Zachodem, który na pewno prędzej czy później Rosję zaatakuje. Dlatego, pisał Kennan, nie można liczyć na to, że będą szczerze dążyć do pokoju. Nie będą, bo uważają, że konflikt między komunizmem a kapitalizmem jest nieunikniony. I przygotowując się do tej konfrontacji, będą robić wszystko - oficjalnie i nieoficjalnie, budując agenturę wpływu i destabilizując sytuację w krajach traktowanych jako wrogie - żeby przyszłego wroga okłamać i osłabić. Dziś dzieje się podobnie, choć wykorzystywane są rzecz jasna inne metody, na przykład dezinformacja w globalnej sieci.

Dodajmy, że "Układ sił" to inicjatywa lokalna, która ma jednak zasięg ogólnopolski. Od niedawna można magazyn kupić w salonach EMPiK-u.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »