Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje…
2019-11-19, 14:57 Autor: Maciej Wajler

Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a i dziś może wiele nas nauczyć

Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a dziś może wiele nas nauczyć
- W lutym 1946 roku George Kennan, ówczesny pracownik ambasady USA w Moskwie a potem do roku 1952 ambasador w Związku Sowieckim, wysłał do Waszyngtonu tak zwany "długi telegram". Normalny telegram miał do 15 słów, ten liczył sobie ponad pięć tysięcy i miał charakter analityczny - mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, redaktor naczelny magazynu "Układ sił" poświęconego sytuacji międzynarodowej. - I ten szyfrogram zmienił historię świata, bo zdecydował o zmianie polityki USA wobec Związku Sowieckiego, traktowanego dotąd jako sojusznik w walce z Hitlerem. Stał się podstawą doktryny Trumana, czyli polityki powstrzymywania komunistów przed powiększaniem wpływów na świecie - dodał nasz gość.
"Układ sił" po raz pierwszy w Polsce wydrukował całe tłumaczenie szyfrogramu Kennana. Czemu Polacy nie poznali go wcześniej? W PRL był tekstem politycznie niepoprawnym, potem uznano zapewne, że po upadku komunizmu stracił aktualność, bo weszliśmy w epokę końca historii i wielkie zagrożenia się skończyły. Szybko okazało się, że tak nie jest a diagnozy i postulaty Kennana - jak mówi Ziorko - dobrze opisują także współczesne strategie polityczne takich autorytarnych krajów jak Federacja Rosyjska czy Chińska Republika Ludowa.

- Oczywiście sporo się zmieniło, bo dziś nie mamy do czynienia z taką izolacją informacyjną jak wtedy, ale wiele wniosków jest zaskakująco aktualnych - mówi nasz gość.

Kennan przekonywał przede wszystkim, że nie można od Rosji sowieckiej oczekiwać, że w swoich działaniach będzie się kierować racjonalną oceną sytuacji politycznej na świecie, bo komuniści, zgodnie z wielowiekową rosyjską tradycją, kierują się paranoicznymi fobiami, strachem przed obcym Zachodem, który na pewno prędzej czy później Rosję zaatakuje. Dlatego, pisał Kennan, nie można liczyć na to, że będą szczerze dążyć do pokoju. Nie będą, bo uważają, że konflikt między komunizmem a kapitalizmem jest nieunikniony. I przygotowując się do tej konfrontacji, będą robić wszystko - oficjalnie i nieoficjalnie, budując agenturę wpływu i destabilizując sytuację w krajach traktowanych jako wrogie - żeby przyszłego wroga okłamać i osłabić. Dziś dzieje się podobnie, choć wykorzystywane są rzecz jasna inne metody, na przykład dezinformacja w globalnej sieci.

Dodajmy, że "Układ sił" to inicjatywa lokalna, która ma jednak zasięg ogólnopolski. Od niedawna można magazyn kupić w salonach EMPiK-u.

Zobacz także

2019-12-12, godz. 14:41 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich… W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami… » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Ppłk Piotr Mielniczuk o naborze do ochotniczych służb wojskowych Zdaniem naszego gościa, młodzież garnie się do wojska. - Mamy przykład służby przygotowawczej, mamy ponad 15 wniosków, ta służba zaczyna się od 7 stycznia, WKU… » więcej 2019-12-11, godz. 15:37 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów… » więcej 2019-12-10, godz. 15:42 Jakub Roszuk o sprzedaży żywego karpia i nagonce środowisk ekologicznych - Chce to jasno powiedzieć: prawo dopuszcza sprzedaż żywego karpia. Są wytyczne wystosowane przez Głównego Lekarza Weterynarii, więc wszystkie osoby i sprzedawcy… » więcej 2019-12-10, godz. 15:41 Beata Szpakowska o ekopatrolu, ciągłych interwencjach w związku z nieprawidłowym parkowaniem i kłopotliwych hulajnogach… - My posiadamy numer alarmowy, to numer 986, jest on bezpłatny i obsługiwany przez 24 godziny na dobę przez dyżurnego. Więc ten zarzut radnej jest trochę dziwny… » więcej 2019-12-09, godz. 13:46 Marcin Popkiewicz o tym czy Ziemi grozi katastrofa klimatyczna i jak się przed tym uchronić - Ziemia przetrwa, tryliony skał będą nadal krążyć wokół Słońca, z tym że trochę zmieni się nasze życie nasze na - mówił w Loży Radiowej Marcin Popkiewicz, fizyk… » więcej 2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »