Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz…
2019-11-06, 13:48 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o tym jak zaczęli pracę w samorządzie

Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o pracy w samorządzie
W tej debacie pokusiliśmy się o sformułowanie pewnego poradnika dla tych, którzy chcieliby pracować w samorządzie czy polityce. Kiedy zacząć, jak zacząć i od czego? O to zapytaliśmy najmłodszych samorządowców w Polsce czyli burmistrza Ujazdu Huberta Ibroma i wicestarostę namysłowskiego Tomasza Wiciaka.
Naszych gości poprosiliśmy aby opowiedzieli jak zaczęła się ich przygoda z samorządem.

Hubert Ibrom urodził się w 1991 roku i mówi, że odkąd pamięta był zaangażowany w sprawy społeczne. – Chyba wyssałem to z mlekiem matki, ponieważ moja matka była radną, sołtyską, a że w gminie nie było świetlicy, to wszystkie zebrania wiejskie i sołeckie odbywały się u mnie w domu. Widziałem jak przychodzi burmistrz, przychodzą radni i zawsze mnie ciekawiło, że są to osoby, które mogą podejmować decyzje i zmieniać rzeczywistość - mówił Hubert Ibrom.

Nasz gość opowiadał, że gdy skończył studia dostał propozycje aby wystartować w wyborach do rady powiatu strzeleckiego. – Był wakat na ostatnim miejscu na liście Mniejszości Niemieckiej. Udało mi się dostać i zrobiłem drugi wynik. Pod koniec kadencji odchodzący na emeryturę burmistrz Tadeusz Kauch powiedział, że widzi we mnie swojego następcę. Ja zresztą ostatni rok miałem bardzo ciekawy, ponieważ wziąłem ślub, z żoną budujemy dom i zdecydowaliśmy, że warto bym podjął się tego wyzwania. Niedawno minął rok odkąd jestem burmistrzem.

Huberta Ibroma zapytaliśmy czy nie miał wątpliwości z racji młodego wieku. – Tak, miałem wątpliwości, bo podobał mi się stan w którym żyłem, budowałem dom, pracowałem w biznesie w dobrze prosperującej firmie, miałem stanowisko kierownicze. Ale od dziecka kręciło mnie to, że można być osobą zmieniającą rzeczywistość. Pomyślałem: jak nie teraz, to kiedy? Poza tym zawsze byłem zaangażowany społecznie, jestem lokalnym patriotą, Śląsk zawsze był bliski mojemu sercu – mówił Ibrom.

Drugim gościem Młodzieżowej Loży Radiowej był Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z PSL. - U mnie zaczęło się dość dziwnie, bo byłem bardzo nieśmiałym dzieckiem. Ale historia się zmieniła gdy w wieku 9 lat zostałem ministrantem. Zacząłem działać przy kościele i to mnie otworzyło, dało mi pierwsze szlify i odwagę by przemawiać do ludzi. W szkole podstawowej byłem przewodniczącym i już wtedy zaczęła mnie „jarać” ta władza – mówił Tomasz Wiciak i dodał, że potem naukę kontynuował w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie.

– W wieku 18 lat poszedłem do ratusza zapisać się do komisji wyborczej. Złapał mnie burmistrz i pyta czego chcę. Powiedziałem że zapisać się do komisji i może wystartować. Zapytał czy mam zdjęcie, akurat miałem i … wystartowałem do rady miejskiej w Namysłowie w 2006 roku z listy Wspólnoty Obywatelskiej, czyli bliźniaczej listy PSL – opowiadał Wiciak.

Nasz gość powiedział, że uzyskał wtedy 97 głosów, był to trzeci wynik na liście i do mandatu zabrakło 13 głosów. Potem poszedł na studia na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i ponownie wystartował do Rady Miejskiej w 2010 roku.

– To była najgorsza porażka. Moja lista zdobyła dwa mandaty. „Jedynka” 187 głosów, „dwójka” 153, a ja na pozycji piątek i też 153 głosy. Nie przegrałem jednym głosem ale pozycją. To był pech – mówi Wiciak.

Z kolei w 2014 w okręgach jednomandatowych Wiciak zdobył mandat, ale wcale nie żałował, że do rady nie dostał się wcześniej. - Dzięki temu mogłem wyszaleć się na studiach, ale też poświęcić nauce - mówił Wiciak. Jak się okazało, nasz gość dwa razy otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponadto był wiceprezesem koła naukowego, udzielał się także w samorządzie studenckim, był także przewodniczącym jednego z akademików.

Przez kilka lat pracował także jako nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych, a w 2018 roku wystartował do rady powiatu, co „nakazali” mu koledzy z PSL. Dziś tworzy w powiecie razem z PiS koalicję. – Dziura w drodze nie ma barw politycznych – podsumował Wiciak.

Nasi goście zgodnie podkreślili, że robienie kariery w samorządzie czy kariery politycznej nie powinno być jedynym sposobem na życie.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »