Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz…
2019-11-06, 13:48 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o tym jak zaczęli pracę w samorządzie

Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o pracy w samorządzie
W tej debacie pokusiliśmy się o sformułowanie pewnego poradnika dla tych, którzy chcieliby pracować w samorządzie czy polityce. Kiedy zacząć, jak zacząć i od czego? O to zapytaliśmy najmłodszych samorządowców w Polsce czyli burmistrza Ujazdu Huberta Ibroma i wicestarostę namysłowskiego Tomasza Wiciaka.
Naszych gości poprosiliśmy aby opowiedzieli jak zaczęła się ich przygoda z samorządem.

Hubert Ibrom urodził się w 1991 roku i mówi, że odkąd pamięta był zaangażowany w sprawy społeczne. – Chyba wyssałem to z mlekiem matki, ponieważ moja matka była radną, sołtyską, a że w gminie nie było świetlicy, to wszystkie zebrania wiejskie i sołeckie odbywały się u mnie w domu. Widziałem jak przychodzi burmistrz, przychodzą radni i zawsze mnie ciekawiło, że są to osoby, które mogą podejmować decyzje i zmieniać rzeczywistość - mówił Hubert Ibrom.

Nasz gość opowiadał, że gdy skończył studia dostał propozycje aby wystartować w wyborach do rady powiatu strzeleckiego. – Był wakat na ostatnim miejscu na liście Mniejszości Niemieckiej. Udało mi się dostać i zrobiłem drugi wynik. Pod koniec kadencji odchodzący na emeryturę burmistrz Tadeusz Kauch powiedział, że widzi we mnie swojego następcę. Ja zresztą ostatni rok miałem bardzo ciekawy, ponieważ wziąłem ślub, z żoną budujemy dom i zdecydowaliśmy, że warto bym podjął się tego wyzwania. Niedawno minął rok odkąd jestem burmistrzem.

Huberta Ibroma zapytaliśmy czy nie miał wątpliwości z racji młodego wieku. – Tak, miałem wątpliwości, bo podobał mi się stan w którym żyłem, budowałem dom, pracowałem w biznesie w dobrze prosperującej firmie, miałem stanowisko kierownicze. Ale od dziecka kręciło mnie to, że można być osobą zmieniającą rzeczywistość. Pomyślałem: jak nie teraz, to kiedy? Poza tym zawsze byłem zaangażowany społecznie, jestem lokalnym patriotą, Śląsk zawsze był bliski mojemu sercu – mówił Ibrom.

Drugim gościem Młodzieżowej Loży Radiowej był Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z PSL. - U mnie zaczęło się dość dziwnie, bo byłem bardzo nieśmiałym dzieckiem. Ale historia się zmieniła gdy w wieku 9 lat zostałem ministrantem. Zacząłem działać przy kościele i to mnie otworzyło, dało mi pierwsze szlify i odwagę by przemawiać do ludzi. W szkole podstawowej byłem przewodniczącym i już wtedy zaczęła mnie „jarać” ta władza – mówił Tomasz Wiciak i dodał, że potem naukę kontynuował w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie.

– W wieku 18 lat poszedłem do ratusza zapisać się do komisji wyborczej. Złapał mnie burmistrz i pyta czego chcę. Powiedziałem że zapisać się do komisji i może wystartować. Zapytał czy mam zdjęcie, akurat miałem i … wystartowałem do rady miejskiej w Namysłowie w 2006 roku z listy Wspólnoty Obywatelskiej, czyli bliźniaczej listy PSL – opowiadał Wiciak.

Nasz gość powiedział, że uzyskał wtedy 97 głosów, był to trzeci wynik na liście i do mandatu zabrakło 13 głosów. Potem poszedł na studia na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i ponownie wystartował do Rady Miejskiej w 2010 roku.

– To była najgorsza porażka. Moja lista zdobyła dwa mandaty. „Jedynka” 187 głosów, „dwójka” 153, a ja na pozycji piątek i też 153 głosy. Nie przegrałem jednym głosem ale pozycją. To był pech – mówi Wiciak.

Z kolei w 2014 w okręgach jednomandatowych Wiciak zdobył mandat, ale wcale nie żałował, że do rady nie dostał się wcześniej. - Dzięki temu mogłem wyszaleć się na studiach, ale też poświęcić nauce - mówił Wiciak. Jak się okazało, nasz gość dwa razy otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponadto był wiceprezesem koła naukowego, udzielał się także w samorządzie studenckim, był także przewodniczącym jednego z akademików.

Przez kilka lat pracował także jako nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych, a w 2018 roku wystartował do rady powiatu, co „nakazali” mu koledzy z PSL. Dziś tworzy w powiecie razem z PiS koalicję. – Dziura w drodze nie ma barw politycznych – podsumował Wiciak.

Nasi goście zgodnie podkreślili, że robienie kariery w samorządzie czy kariery politycznej nie powinno być jedynym sposobem na życie.

Zobacz także

2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej 2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***