Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji…
2019-11-05, 12:19 Autor: Marek Świercz

Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji polskich ulic

Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji polskich ulic
- To jest haniebna decyzja, która eliminuje z przestrzeni publicznej polskich bohaterów narodowych, ludzi zasłużonych, ludzi, którzy za Polskę oddali życie. Decyzje polityczne podejmowane przez radnych próbują jakby temu zaprzeczyć i zawrócić koła historii - tak Arkadiusz Karbowiak, historyk budujący dziś w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, skomentował decyzję radnych Koalicji Obywatelskiej (wspieranych przez inne ugrupowania), którzy w Bialymstoku odebrali ulicę Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce" a w Żyrardowie generałowi Augustynowi Emilowi Nil-Fieldorfowi.
Jego zdaniem, jest to prawdopodobnie decyzja związana z faktem, że żołnierze antykomunistycznego podziemia są dziś hołubieni przez polityków prawicy i stali się istotną częścią nowej polityki historycznej. Przeciwnicy prawicy, w jego ocenie, postanowili więc uderzyć w swoich oponentów w sferze historii.

- Czy będzie ciąg dalszy? Obawiam się tak - mówi Karbowiak. - Zwłaszcza, że lewica weszła do Sejmu, wróciła do gry politycznej i będzie się starała narzucać teraz swoją historyczną narrację.

Nasz gość przyznaje, że Żołnierze Wyklęci (podobnie jak żołnierze AK) nie byli nieskazitelni i w krwawych realiach II wojny dopuszczali się czynów, które mogą i muszą budzić moralne wątpliwości (podał też sporo przykładów), ale zaznaczył od razu, że ich patriotyczne zasługi zdecydowanie przeważają i bohaterowie ci zasługują na naszą wdzięczność i pamięć. Dodał także, że Nil-Fieldorf, dowódca Kedywu, w ogóle nie może być traktowany jako przedstawiciel środowiska Wyklętych, bo po zakończeniu wojny nie był związany z antykomunistycznym podziemiem, co oczywiście nie przeszkodziło komunistom zamordować go po sfingowanym procesie.

Naszego gościa pytaliśmy także o głośną książkę Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony". Karbowiak stwierdził, że nie rozumie ataków na tę publikację, bo Zychowicz po prostu opisał to, co działo się na Wołyniu w czasie ludobójczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a z faktami nie należy dyskutować, nawet jeżeli są politycznie niepoprawne.

Zobacz także

2019-12-12, godz. 14:41 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich… W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami… » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Ppłk Piotr Mielniczuk o naborze do ochotniczych służb wojskowych Zdaniem naszego gościa, młodzież garnie się do wojska. - Mamy przykład służby przygotowawczej, mamy ponad 15 wniosków, ta służba zaczyna się od 7 stycznia, WKU… » więcej 2019-12-11, godz. 15:37 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów… » więcej 2019-12-10, godz. 15:42 Jakub Roszuk o sprzedaży żywego karpia i nagonce środowisk ekologicznych - Chce to jasno powiedzieć: prawo dopuszcza sprzedaż żywego karpia. Są wytyczne wystosowane przez Głównego Lekarza Weterynarii, więc wszystkie osoby i sprzedawcy… » więcej 2019-12-10, godz. 15:41 Beata Szpakowska o ekopatrolu, ciągłych interwencjach w związku z nieprawidłowym parkowaniem i kłopotliwych hulajnogach… - My posiadamy numer alarmowy, to numer 986, jest on bezpłatny i obsługiwany przez 24 godziny na dobę przez dyżurnego. Więc ten zarzut radnej jest trochę dziwny… » więcej 2019-12-09, godz. 13:46 Marcin Popkiewicz o tym czy Ziemi grozi katastrofa klimatyczna i jak się przed tym uchronić - Ziemia przetrwa, tryliony skał będą nadal krążyć wokół Słońca, z tym że trochę zmieni się nasze życie nasze na - mówił w Loży Radiowej Marcin Popkiewicz, fizyk… » więcej 2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »