Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlą…
2019-09-18, 14:28 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej - rozmowa z Markiem Gróbarczykiem
W środę 18 września Loża radiowa wybrała się do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, by śledzić drugi dzień II Kongresu Żeglugi Śródlądowej. Impreza robiąca duże wrażenie, prelekcje, dyskusje, zamknięte spotkania robocze, ponad 700 gości, pokaźna reprezentacja dziennikarzy, nie tylko regionalnych. Udało nam się zaprosić do stolika Radia Opole aż siedmiu gości.
Naszym pierwszym gościem był Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapytaliśmy, czy w Polsce wystarczy pieniędzy i wody do zrealizowania ambitnych rządowych planów rewitalizacji rzecznych szlaków. Odpowiedział, że to rzeczywiście kwestia kluczowa, bo z jednej strony trzeba zorganizować finanse, a z drugiej zadbać o retencję, bo wody w Polsce rzeczywiście brakuje. Ale, jak dodał, w planach jest zrealizowanie blisko stu inwestycji związanych z dużą retencją. - Zabraliśmy się do pracy, bo to, że jaz w Malczycach był budowany przez 50 lat, to kpina z ludzi. Nie mówiąc już o kwestiach korupcyjnych - stwierdził Gróbarczyk. Minister dodał, że trzeba także zainwestować w edukację, by przekonać Polaków do małej retencji. - Odzyskujemy tylko 6,5 procent wody opadowej a chcemy odzyskiwać 15 procent - zapowiedział.

Wojewoda Adrian Czubak, gospodarz kongresu, stwierdził, że jest bardzo zadowolony z przebiegu imprezy. - Już wiemy, że te najważniejsze inwestycje na Odrze będą ukończone w najbliższych kilku latach. Transport wodny ma przyszłość, pokazuje to przykład krajów na całym świecie - mówił Czubak.

Do naszego radiowego stolika przyszedł także Stanisław Staniszewski, legenda opolskiej hydrologii, który problematyką Odry zajmuje się - uwaga! - od początku lat 60. ubiegłego wieku. Jego zdaniem, kluczowe było spotkanie z roku 1972, kiedy, jeszcze w realiach krajów socjalistycznych, debatowano o kanale Dunaj - Odra - Łaba. - To temat, który teraz wrócił z całą mocą - mówi nam Staniszewski.

Naszym kolejnym gościem był Artur Kamiński, wiceprezes Zarządu w Grupie ZAK S.A. - Dlaczego Odra jest dla nas ważna? Choćby dlatego, że dwa nasze zakłady, w Kędzierzynie-Koźlu i Policach, są położone przy Odrze i jest rzeczą naturalną, że chcielibyśmy wykorzystać rzekę do transportowania naszych towarów - stwierdził Kamiński. - Mamy ogromną satysfakcję, że ogólnopolska debata o Odrze już po raz drugi odbywa się w Opolu. Odrzański szlak wodny jest bardzo ważny dla całego naszego koncernu chemicznego.

Kolejnym poruszanym przez nas tematem były zabezpieczenia przeciwpowodziowe. O zabezpieczeniu Koźla mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna opowiadał z kolei wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Był też z nami trzeci samorządowiec - burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, który właśnie podpisał umowę w sprawę rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę.
Adrian Czubak, gospodarz kongresu o przyszłości transportu wodnego
Andrzej Kasiura o podpisaniu umowy w sprawie rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę
Maciej Wujec o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna
Stanisław Staniszewski, który problematyką Odry zajmuje się od początku lat 60
Artur Kamiński o tym, dlaczego Odra jest dla nas ważna
Sabina Nowosielska o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »