Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej
2019-09-18, 14:28 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej - rozmowa z Markiem Gróbarczykiem
W środę 18 września Loża radiowa wybrała się do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, by śledzić drugi dzień II Kongresu Żeglugi Śródlądowej. Impreza robiąca duże wrażenie, prelekcje, dyskusje, zamknięte spotkania robocze, ponad 700 gości, pokaźna reprezentacja dziennikarzy, nie tylko regionalnych. Udało nam się zaprosić do stolika Radia Opole aż siedmiu gości.
Naszym pierwszym gościem był Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapytaliśmy, czy w Polsce wystarczy pieniędzy i wody do zrealizowania ambitnych rządowych planów rewitalizacji rzecznych szlaków. Odpowiedział, że to rzeczywiście kwestia kluczowa, bo z jednej strony trzeba zorganizować finanse, a z drugiej zadbać o retencję, bo wody w Polsce rzeczywiście brakuje. Ale, jak dodał, w planach jest zrealizowanie blisko stu inwestycji związanych z dużą retencją. - Zabraliśmy się do pracy, bo to, że jaz w Malczycach był budowany przez 50 lat, to kpina z ludzi. Nie mówiąc już o kwestiach korupcyjnych - stwierdził Gróbarczyk. Minister dodał, że trzeba także zainwestować w edukację, by przekonać Polaków do małej retencji. - Odzyskujemy tylko 6,5 procent wody opadowej a chcemy odzyskiwać 15 procent - zapowiedział.

Wojewoda Adrian Czubak, gospodarz kongresu, stwierdził, że jest bardzo zadowolony z przebiegu imprezy. - Już wiemy, że te najważniejsze inwestycje na Odrze będą ukończone w najbliższych kilku latach. Transport wodny ma przyszłość, pokazuje to przykład krajów na całym świecie - mówił Czubak.

Do naszego radiowego stolika przyszedł także Stanisław Staniszewski, legenda opolskiej hydrologii, który problematyką Odry zajmuje się - uwaga! - od początku lat 60. ubiegłego wieku. Jego zdaniem, kluczowe było spotkanie z roku 1972, kiedy, jeszcze w realiach krajów socjalistycznych, debatowano o kanale Dunaj - Odra - Łaba. - To temat, który teraz wrócił z całą mocą - mówi nam Staniszewski.

Naszym kolejnym gościem był Artur Kamiński, wiceprezes Zarządu w Grupie ZAK S.A. - Dlaczego Odra jest dla nas ważna? Choćby dlatego, że dwa nasze zakłady, w Kędzierzynie-Koźlu i Policach, są położone przy Odrze i jest rzeczą naturalną, że chcielibyśmy wykorzystać rzekę do transportowania naszych towarów - stwierdził Kamiński. - Mamy ogromną satysfakcję, że ogólnopolska debata o Odrze już po raz drugi odbywa się w Opolu. Odrzański szlak wodny jest bardzo ważny dla całego naszego koncernu chemicznego.

Kolejnym poruszanym przez nas tematem były zabezpieczenia przeciwpowodziowe. O zabezpieczeniu Koźla mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna opowiadał z kolei wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Był też z nami trzeci samorządowiec - burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, który właśnie podpisał umowę w sprawę rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę.
Adrian Czubak, gospodarz kongresu o przyszłości transportu wodnego
Andrzej Kasiura o podpisaniu umowy w sprawie rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę
Maciej Wujec o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna
Stanisław Staniszewski, który problematyką Odry zajmuje się od początku lat 60
Artur Kamiński o tym, dlaczego Odra jest dla nas ważna
Sabina Nowosielska o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna

Zobacz także

2019-10-17, godz. 15:17 WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdo ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:05 Dariusz Gieroń o cichym zabójcy, instalacjach przesyłu gazu i gaszeniu samochodów elektrycznych - Jak zawsze o tej porze roku ostrzegamy przed czadem. Od początku sezonu grzewczego mieliśmy już w kraju 162 incydenty związane z tlenkiem węgla, poszkodowan ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:51 Daniel Szkarupski o tym, kto jest kim w Konfederacji i czym różni się ona od Zjednoczonej Prawicy - Prawica wytoczy najcięższe armaty i lewica wytoczy najcięższe armaty. Jak się idzie na wojnę, to nie z szablami na czołgi - mówił w Loży Radiowej Daniel Szk ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:54 Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta - Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »