Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa”…
2019-07-04, 15:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o innowacyjności

Debata...
137 milionów złotych dofinansowania pozyskały opolskie firmy w latach 2016-2018 z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na 23 projekty. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym spotkali się opolscy przedsiębiorcy z przedstawicielami i ekspertami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, aby porozmawiać o możliwości pozyskania dotacji na innowacje. A w Loży Radiowej w debacie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa rozmawialiśmy o innowacyjności polskiej gospodarki i poziomie innowacyjności w naszym regionie.
- Opolscy przedsiębiorcy są bardzo sprawni w pozyskiwaniu dotacji i tworzeniu innowacji. Piszę o tym książkę w której chcę udowodnić, że nie jesteśmy zaściankiem. Mamy opolskie firmy, które działają w takich regionach jak Afryka czy Azja wschodnia. W Opolu są przedsiębiorstwa wykorzystujące technologie tylko dla wybranych - powiedział ekonomista WSZiA dr Witold Potwora.

Zdaniem Lesława Adamczyka z BCC pieniądze z dotacji są wykorzystywane efektywnie. - Pozyskanie ich nie jest jednak takie proste. Na przykład kryteria programu "Szybka ścieżka" to 20 stron, a jeszcze regulamin, wzory dokumentów itd - powiedział przedstawiciel pracodawców.

- Skala tych środków, 137 mln na województwo wydaje się olbrzymią. Ale wydatki na badania i rozwój w ponadnarodowych korporacji w grę wchodzą miliardy dolarów - zwrócił uwagę Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Przedstawiciel pracowników, Sebastian Koćwin z OPZZ zaznaczył, że budżety takich korporacji są często większe niż budżety państw, więc nic w tym dziwnego. - Środków, które przedsiębiorcy mogą w Polsce pozyskać jest jednak stosunkowo dużo. Bardzo popieram inicjatywy związane z innowacyjnością, ale Polska jest raczej, moim zdaniem, państwem, gdzie wykonuje się proste operacje a pracownicy mało zarabiają.

W drugiej części programu rozmawialiśmy o kondycji związków zawodowych.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »