Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa” ...
2019-07-04, 15:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o innowacyjności

Debata...
137 milionów złotych dofinansowania pozyskały opolskie firmy w latach 2016-2018 z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na 23 projekty. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym spotkali się opolscy przedsiębiorcy z przedstawicielami i ekspertami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, aby porozmawiać o możliwości pozyskania dotacji na innowacje. A w Loży Radiowej w debacie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa rozmawialiśmy o innowacyjności polskiej gospodarki i poziomie innowacyjności w naszym regionie.
- Opolscy przedsiębiorcy są bardzo sprawni w pozyskiwaniu dotacji i tworzeniu innowacji. Piszę o tym książkę w której chcę udowodnić, że nie jesteśmy zaściankiem. Mamy opolskie firmy, które działają w takich regionach jak Afryka czy Azja wschodnia. W Opolu są przedsiębiorstwa wykorzystujące technologie tylko dla wybranych - powiedział ekonomista WSZiA dr Witold Potwora.

Zdaniem Lesława Adamczyka z BCC pieniądze z dotacji są wykorzystywane efektywnie. - Pozyskanie ich nie jest jednak takie proste. Na przykład kryteria programu "Szybka ścieżka" to 20 stron, a jeszcze regulamin, wzory dokumentów itd - powiedział przedstawiciel pracodawców.

- Skala tych środków, 137 mln na województwo wydaje się olbrzymią. Ale wydatki na badania i rozwój w ponadnarodowych korporacji w grę wchodzą miliardy dolarów - zwrócił uwagę Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Przedstawiciel pracowników, Sebastian Koćwin z OPZZ zaznaczył, że budżety takich korporacji są często większe niż budżety państw, więc nic w tym dziwnego. - Środków, które przedsiębiorcy mogą w Polsce pozyskać jest jednak stosunkowo dużo. Bardzo popieram inicjatywy związane z innowacyjnością, ale Polska jest raczej, moim zdaniem, państwem, gdzie wykonuje się proste operacje a pracownicy mało zarabiają.

W drugiej części programu rozmawialiśmy o kondycji związków zawodowych.

Zobacz także

2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:00 Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odno ... » więcej 2019-10-09, godz. 13:17 DEBATA: Antoni Duda z PiS i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej W przedostatniej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się posłowie ubiegający się o reelekcję: Ryszard Galla, kandydujący z "jedynki" listy Mniejszości ... » więcej 2019-10-08, godz. 13:30 DEBATA: Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej i Paweł Grabowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Pols ... W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się poseł PO Ryszard Wilczyński, startujący z pozycji czwartej listy Koalicji Obywatelskiej, oraz poseł ... » więcej 2019-10-07, godz. 13:38 Katarzyna Czochara o doświadczeniach sejmowych i bilansie prac poselskich - Zostałam zaprzysiężona 9 grudnia 2015 roku i od tego czasu starałam się bardzo ciężko pracować zarówno w naszym polskim sejmie uczestniczyć w wielu komisjac ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »