Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej…
2019-05-23, 12:40 Autor: Marek Świercz

Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej i swoim zainteresowaniu śląskimi sprawami

Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej i swoim zainteresowaniu śląskimi sprawami
- Lubię spotkania autorskie w bibliotekach, bo przychodzą na nie ludzie, którzy na co dzień obcują z książką. Oczywiście zdarzają się także ludzie nawiedzeni, którzy chcą koniecznie rozmawiać o polityce – mówił w Loży Radiowej red. Piotr Semka, znany publicysta i dziennikarz, który przyjechał do Opola, by promować swoją nową książkę „Piątka u Semki”.
Ta książka, odwołująca się do cyklu audycji naszego gościa, to wywiad przeprowadzony przez Jana Chlebowicza, w którym Semka (rocznik 1965) podsumowuje pięć dekad swojego życia, niemal w całości – od czasów gazetki ściennej liceum – poświęconego dziennikarstwu.

- Zaczynałem w prasie podziemnej, gdzie nie mieliśmy nawet legitymacji prasowych. Potem otarłem się o redakcje rodem z PRL, gdzie bardzo ważna była hierarchia, byli ci starsi i ci młodzi, którzy mieli latami czekać na awans. Dziś to wygląda zupełnie inaczej – mówił Semka.

Nasz gość stwierdził, że nie lubi być nazywany prawicowym publicystą, bo dziennikarze niechętni prawicy używają tego określenia do tego, by podważyć wiarygodność swoich oponentów. Pytany o obecną sytuację polityczną, Semka stwierdził, że po filmie Sekielskiego PiS ma problem, bo po głośnym antyklerykalnym wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego mocno stanął w obronie Kościoła, którego wizerunek po premierze filmu poważnie ucierpiał.

- Niewykluczone, że Jażdżewski widział film wcześniej i teraz triumfuje – stwierdził nasz gość.

Semka to jeden z nielicznych warszawskich publicystów zainteresowanych Śląskiem. Jak tłumaczy, gdy w roku 2007 RAŚ zaczął zdobywać popularność, postanowił wejść z nim w polemikę, bo nie podobała mu się wizja ślązakowców, która ze Ślązaków robiła odrębny naród i proponowała odgórną reedukację mieszkańców Górnego Śląska, w ramach której powstania śląskie były nazywane bratobójczą wojną a Tragedia Górnośląska z 1945 roku podstawą regionalnej tożsamości przy pomijaniu tragedii z roku 1939, kiedy to Niemcy eksterminowali powstańców śląskich i polskich patriotów.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »