Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-23, 20:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami

Piotr Semka [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Semka [fot. Paula Hołubowicz]
- Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w "Loży Radiowej" red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjścia dla mnie były względy rodzinne, czyli spraw pogranicza polsko-niemieckiego - dodaje gość Radia Opole.
- Fala popularności Ruchu Autonomii Śląska nastąpiła w 2007-2008 roku. Pomyślałem sobie, że skoro nikt z nimi nie polemizuje, to ja to zrobię. Cała zabawa polega na tym, że RAŚ walcząc ze stereotypami, sami tworzą nowe. Na przykład padło takie określenie, że Śląsk przez stulecia był miejscem spotkania się kultury czeskiej, polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Ja patrzę na to inaczej, historia Śląska to jest ścieranie się takich dwóch etnosów - niemieckiego i polskiego.

- Sprawę komplikuje samo określenie Ślązak - uważa Piotr Semka. - Może to być Polak mający korzenie śląskie. Ktoś, kto ma korzenie śląskie, ale np. uważa, że istnieje osobny naród śląski. Może to być człowiek, którego rodzice przybyli z kieleckiego, ale który zaakceptował etos tej ziemi. I może być to przedstawiciel mniejszości niemieckiej, która mówi, że my uważamy się za Ślązaków w takim sensie jak Saksończyk czy Bawarczyk.

Dodajmy, że Piotr Semka ma również swoje stałe - raz na dwa tygodnie, miejsce na antenie Radia Opole. To "Felieton całkiem niepolityczny", czyli cotygodniowy komentarz dotyczący bieżących wydarzeń społeczno-politycznych w kraju i poza granicami. Felieton prezentowany jest w każdą sobotę o 8:40 w porannym paśmie Mamy weekend. Autorami programu są naprzemiennie Piotr Semka i Piotr Cywiński.
Piotr Semka cz. 1
Piotr Semka cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 15:00 Samorządy mają problem z zakupem leków dla podległych instytucji. Ministerstwo doprecyzuje nowy przepis Problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społecznej ma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. 6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceut ... » więcej 2019-06-18, godz. 14:43 Brzeska policja poszukuje Patryka Kuczaja. Za mężczyzną wydano list gończy Policja poszukuje 21-letniego Patryka Kuczaja. Mężczyzna decyzją nyskiego sądu został skazany na karę więzienia za uszkodzenie ciała i groźby karalne. Nie sta ... » więcej 2019-06-18, godz. 13:44 Rozpędził się i stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Do tego 15 punktów i wysoki mandat Trzy miesiące bez prawa jazdy, 15 punktów karnych i 800 złotych mandatu. To efekt pirackiej jazdy 26-letniego mężczyzny w Oleśnie. » więcej 2019-06-18, godz. 13:31 Niemowlę zatrzaśnięte w samochodzie, a na dworze upał Dwumiesięczne niemowlę zatrzaśnięte w samochodzie, gdy na dworze temperatura wynosi 27 stopni. Do takiego zdarzenia doszło dzisiaj w centrum Strzelec Opolskic ... » więcej 2019-06-18, godz. 12:15 Od wakacji mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z 12 otwartych kąpielisk na Opolszczyźnie Opolszczyzna będzie mieć w tym sezonie dwanaście kąpielisk. Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że Malina w Opolu, Balaton w Dobrze ... » więcej 2019-06-18, godz. 11:39 Trwa absolutoryjna sesja sejmiku, na której po raz pierwszy będzie omawiany raport o stanie regionu - Raport o stanie województwa zgodnie z ustawą jest obowiązkiem samorządu - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, przed ... » więcej 2019-06-18, godz. 11:00 Mniej wypadków na przejazdach kolejowych dzięki żółtym naklejkom Polskich Linii Kolejowych 165 razy ruch pociągów w kraju był wstrzymany lub ograniczony po telefonie z numerem przejazdu, na którym występowały problemy komunikacyjne czy zagrożenie ży ... » więcej 2019-06-18, godz. 10:30 Milionowe wyłudzenia spółki Netogród. Prokuratura zatrzymała trzech mężczyzn Mieli wyłudzić ponad 2 miliony złotych od 116 pokrzywdzonych rolników, a może być ich nawet 200. Opolska prokuratura prowadzi śledztwo ws. oszustw, które mogł ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:30 W głubczyckim szpitalu wyremontowano oddział ginekologiczno-położniczy Zakończył się remont oddziału ginekologiczno-położniczego w głubczyckim Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej. Modernizacja była kompleksowa, a ob ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:00 Brzeg będzie miał nowoczesne centrum przesiadkowe Coraz bliżej budowy centrum przesiadkowego w Brzegu. Władze miasta chcą, by inwestycja ruszyła jeszcze w tym roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »