Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp…
2019-03-21, 14:35 Autor: Marek Świercz

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?
Wyjątkowo burzliwy i wielowątkowy charakter miała debata "Wspólna sprawa" poświęcona propozycjom Konfederacji Lewiatan, która zwróciła się do resortu pracy z wnioskiem o ułatwienie cudzoziemcom dostępu do polskiego rynku pracy. Powód? Z badań wynika, że w roku 2025 w Polsce może brakować nawet 1,5 miliona pracowników.
Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, odniósł się tych prognoz z dużą ostrożnością, przytoczył inne raporty mówiące, że właśnie w tym 2025 roku, w wyniku rozwoju technologicznego, nawet 45 procent miejsc pracy zajmą roboty. Trudno więc powiedzieć, ilu ludzi będzie brakować. Ale, dodał, ten pierwszy raport jest o tyle optymistyczny, że zakłada dalszy wzrost gospodarczy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że Opolski Urząd Wojewódzki jest najsprawniejszy w kraju - wydaje pozwolenia na pracę w ciągu miesiąca, a gdzie indziej czeka się nawet cztery razy dłużej (w efekcie wiele firm z kraju przenosi siedzibę na Opolszczyznę). Stwierdził też, że problemem nie są procedury, ale patologie w placówkach dyplomatycznych, gdzie działają mafie biorące po kilka tysięcy euro za załatwianie pozwoleń, które są przecież bezpłatne.

Sporo emocji wzbudziło pytanie, czy cudzoziemców należy w ogóle sprowadzać do Polski. Grzegorz Adamczyk z Solidarności i Sebastian Koćwin z OPZZ mówili o tym, że mamy w kraju 1,5 miliona osób bez pracy, ale także firmy, również na Opolszczyźnie, gdzie pracuje dziś więcej obcokrajowców niż Polaków. Nasi pracownicy są wypychani z rynku poprzez dumping płacowy. Piotr Pańcześnik z Kongregacji Handlowej zaznaczył, że jego organizacja stanowczo nie zgadza się z takimi praktykami a Kuliś przekonywał, że Ukraińcy wcale nie są tańsi.

Związkowców poparła Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, która poinformowała, że 90 procent wniosków o zezwolenie na pracę dotyczy pracy za płacę minimalną albo za 14,70 zł za godzinę. Dodała także, że coraz więcej jest wniosków o pracę na pół etatu.

Wszyscy zgodzili się, że jest to fikcja i próba oszukania ZUS-u, bo taki pracownik dostaje więcej, tyle że w kopercie. Kuliś apelował, by walką z takimi patologiami zajęły się stosowne instytucje i wsparły w ten sposób uczciwych pośredników pracy.

A jak wielka jest skala problemu? W 1992 roku cudzoziemcami zajmowało się 2 urzędników wojewody, dziś - 25.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »