Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim…
2018-11-07, 14:10 Autor: Marek Świercz

Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim, na który każdy zmarły miał imię i nazwisko

Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim
- Łambinowickie Zaduszki to spotkanie w ramach naszych spotkań muzealnych, organizowanych, zwykle w pierwszą środę miesiąca, od 2012 roku. Zapraszamy wtedy wszystkich zainteresowanych do naszego muzeum w Łambinowicach albo, jak w tym przypadku, na stary cmentarz jeniecki. Bo te jego historii będzie poświęcone to spotkanie - mówiła w Loży Radiowej Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Jak mówi nasz gość, stary cmentarz jeniecki, las charakterystycznych żelbetowych krzyży, jest o tyle wyjątkowy, że tu każdy człowiek ma imię, nazwisko i własny grób. W odróżnieniu od jeńców pochowanych w czasach drugiej wojny światowej - albo w anonimowych, albo w masowych mogiłach.

Pierwsza kwatera powstała podczas wojny prusko-francuskiej w 1871 roku. Liczyła sobie 60 grobów (zostało ich 52), francuscy żołnierze, którzy przeżyli niewolę, wznieśli tam monument z inskrypcją mówiącą o ich zmarłych kolegach, którzy zdążają do lepszej ojczyzny".

Kolejna kwatera (dziś wszystkie trzy - bo będzie i trzeci - cmentarz - stanowią jedną całość o powierzchni 4,5 hektara) powstała z myślą o pruskich żołnierzach, którzy zginęli podczas ćwiczeń na łambinowickim poligonie. To 70 grobów. Ich ilość nie dziwi, zważywszy na militarne ambicje rozbudowujących na potęgę siły zbrojne kaiserów.

Trzecia kwatera powstała podczas pierwszej wojny światowej. W latach 1914 - 1919 w stalagu przebywało około 90 tysięcy jeńców z armii państw Ententy, zmarło prawie 7 tysięcy z nich. Byli to Rosjanie, Rumuni, Włosi (w pierwszej wojnie Włochy walczyły po stronie aliantów), Serbowie. Brytyjczycy, Francuzi, dwóch Belgów i jeden Grek.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »