Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka
2018-10-15, 14:34 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka

Obejrzyj "Ring wyborczy" (15.10.2018)
Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reelekcję z poparciem własnego komitetu. Innego zdania są jego rywale (jest ich pięcioro, w debacie wzięło udział czworo), którzy mówią o gospodarczej zapaści i coraz niższych notowaniach w ogólnopolskich rankingach samorządowych.
Jan Labus [fot. Maciej Wajler]
Jan Labus [fot. Maciej Wajler]
Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
Józef Juros [fot. Maciej Wajler]
Józef Juros [fot. Maciej Wajler]
Agnieszka Bartnicka-Szewczyk [fot.Maciej Wajler]
Agnieszka Bartnicka-Szewczyk [fot.Maciej Wajler]
Kewin Adamczyk [fot. Maciej Wajler]
Kewin Adamczyk [fot. Maciej Wajler]
Ring wyborczy 15.10.2018 [fot.Maciej Wajler]
Ring wyborczy 15.10.2018 [fot.Maciej Wajler]
Zdaniem Labusa, Małapanew nadal zatrudnia około 400 osób, więc jest wciąż ważna dla miasta, które kiedyś dzięki hucie powstało. To fakt, że huta się kurczy, ale dzięki temu pojawiają się nowe tereny warte zagospodarowania. Burmistrza nie przekonują przywoływane przez rywali rankingi, bo - jak przekonuje - najważniejsze jest zdanie mieszkańców a ci twierdzą, że w Ozimku żyje się dobrze. Burmistrz mówił też o trwającej kosztownej kanalizacji gminy.

O rankingach dużo mówił Tomasz Józef Juros startujący z własnego komitetu. Przypomniał, że w 2013 roku Ozimek był na 357. pozycji na 590 gmin miejsko-wiejskich, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne na głowę mieszkańca. W ostatnim rankingu jest już na miejscu 557. Fatalnie wypada także, jeśli chodzi o pozyskane środki unijne - to tylko 82 zł na głowę mieszkańca, a są miasta, gdzie - jak stwierdził Juros - to nawet tysiąc złotych. Juros przypominał też czasy, gdy Ozimek rozwijał sie dobrze i był stawiany innym za wzór.

Na rankingi powoływała się także Aleksandra Bartnicka-Szewczyk (także ma własny komitet), która stwierdziła, że na 71 opolskich gmin Ozimek jest trzeci od końca. Jej zdaniem, gmina powinna postawić na rozwój turystyki (mając takie perełki jak JuraPark), zadbać o bardziej przyjazny dla mieszkańców urząd i zmienić sposób działania instytucji kultury (w sobotę zamknięte są na przykład miejskie biblioteki).

Krzysztof Kleszcz, obecny przewodniczący rady miejskiej, który także startuje z poparciem własnego komitetu, także sporo mówił o kłopotach finansowych, braku środków zewnętrznych oraz nowych inwestorów, którzy - w jego ocenie - nie są w urzędzie dobrze traktowani. Opowiadał też o źle oświetlonych ulicach i niewybudowanych, choć były w planach, ścieżkach rowerowych. Brakuje mu także programu opieki dla seniorów.

Kewin Adamczyk, jedyny kandydat partyjny (startuje z KW PiS), wyliczał bolączki Ozimka, takie jak infrastrukturalne zapóźnienie, zaniedbane drogi czy fatalne oświetlenie. Mówił również o niedostatecznej troski o przedsiębiorców - sam prowadzi firmę w ościennym Dobrodzieniu, gdzie, jak twierdzi, od początku został objęty opieką przez wybranego urzędnika.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Kewin Adamczyk - PiS
Aleksandra Bartnicka-Szewczyk - KWW Aleksandra Bartnicka-Szewczyk
Józef Juros - KWW Józefa Tomasza Jurosa
Krzysztof Kleszcz - KWW Krzysztofa Kleszcza
Jan Labus - KWW Jan Labus

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »