Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych…
2018-07-19, 14:59 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski
- W tej chwili przepowiadanie prognozy pogody z większym wyprzedzeniem niż 2-3 dni to wróżenie z fusów. Tak dynamiczne są stany atmosferyczne, że nie sposób prognozować długookresowo – mówił dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego.
- Stany pogodowe są dziś bardzo zmienne. Kiedyś przejście jednego układu pogodowego, niżu czy wyżu, trwało dłużej. Obecnie ośrodki niżowe i wyżowe są bardziej pogłębione, skontrastowane z sąsiadującymi ośrodkami i w konsekwencji przejścia są bardziej dynamiczne – dodał Badora.

- Nie można się zgodzić z twierdzeniem, że dobrze, iż była susza, bo teraz woda opadowa nam nie zagraża. Po pierwsze trzeba powiedzieć, że opady, które były w ostatnich dniach nie są jakimiś ekstremalnymi opadami i dużego zagrożenia by nie było, nawet gdyby ziemia była nasiąknięta. Okres suszy zawsze oznacza brak równowagi zarówno dla środowiska przyrodniczego, jak i dla funkcji gospodarczych człowieka np. dla rolnictwa czy leśnictwa. Najlepsza jest pogoda zrównoważona – mówił Badora.

- Obecne wysokie temperatury w Skandynawii to efekt wyżu, który zaciągnął powietrze z południowo-wschodniej Europy i w konsekwencji jest tam fala upałów. Musimy się przyzwyczajać do takich gwałtownych zmian pogodowych. Klimatolodzy są zgodni, że także w Polsce zwiększa się liczba dni upalnych, zwiększa się więc liczba susz w ostatnich latach, czyli takich okresów, gdy przez 10-15 dni nie pada, a jest słonecznie – informował naukowiec.

- Zjawiskiem potwierdzonym badaniami jest również zanik przejściowych pór roku. Klimat w Polsce zmierza do ustabilizowanego występowania dwóch pór roku, czyli lata i zimy. Pośrednie pory będą zanikać. Cykle klimatyczne mogą być jednak krótkookresowe i może się okazać, że ten rozchwiany cykl się skończy i wrócimy do dobrze znanego układu czterech pór roku – mówił Krzysztof Badora.

- Warto odnotować, że ogólne sumy opadów utrzymują się. Od stu lat w niewielkim stopniu fluktuują średnio w skali Polski. Natomiast zmienia się struktura opadów: są albo bardzo gwałtowne, albo przez dłuższy czas ich nie ma i mamy okres suszy letniej czy zimowej. Taką sytuację mieliśmy w ostatnich latach na Opolszczyźnie – stwierdził naukowiec.

- Nasz kraj charakteryzuje się jednym z najgorszych bilansów wodnych wśród krajów europejskich. Mamy ujemny bilans. Słabo retencjonujemy wodę, nie potrafimy jej zatrzymywać. Przede wszystkim brakuje nam małych zbiorników retencyjnych – mówił Badora.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »