Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogod ...
2018-07-19, 14:59 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski
- W tej chwili przepowiadanie prognozy pogody z większym wyprzedzeniem niż 2-3 dni to wróżenie z fusów. Tak dynamiczne są stany atmosferyczne, że nie sposób prognozować długookresowo – mówił dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego.
- Stany pogodowe są dziś bardzo zmienne. Kiedyś przejście jednego układu pogodowego, niżu czy wyżu, trwało dłużej. Obecnie ośrodki niżowe i wyżowe są bardziej pogłębione, skontrastowane z sąsiadującymi ośrodkami i w konsekwencji przejścia są bardziej dynamiczne – dodał Badora.

- Nie można się zgodzić z twierdzeniem, że dobrze, iż była susza, bo teraz woda opadowa nam nie zagraża. Po pierwsze trzeba powiedzieć, że opady, które były w ostatnich dniach nie są jakimiś ekstremalnymi opadami i dużego zagrożenia by nie było, nawet gdyby ziemia była nasiąknięta. Okres suszy zawsze oznacza brak równowagi zarówno dla środowiska przyrodniczego, jak i dla funkcji gospodarczych człowieka np. dla rolnictwa czy leśnictwa. Najlepsza jest pogoda zrównoważona – mówił Badora.

- Obecne wysokie temperatury w Skandynawii to efekt wyżu, który zaciągnął powietrze z południowo-wschodniej Europy i w konsekwencji jest tam fala upałów. Musimy się przyzwyczajać do takich gwałtownych zmian pogodowych. Klimatolodzy są zgodni, że także w Polsce zwiększa się liczba dni upalnych, zwiększa się więc liczba susz w ostatnich latach, czyli takich okresów, gdy przez 10-15 dni nie pada, a jest słonecznie – informował naukowiec.

- Zjawiskiem potwierdzonym badaniami jest również zanik przejściowych pór roku. Klimat w Polsce zmierza do ustabilizowanego występowania dwóch pór roku, czyli lata i zimy. Pośrednie pory będą zanikać. Cykle klimatyczne mogą być jednak krótkookresowe i może się okazać, że ten rozchwiany cykl się skończy i wrócimy do dobrze znanego układu czterech pór roku – mówił Krzysztof Badora.

- Warto odnotować, że ogólne sumy opadów utrzymują się. Od stu lat w niewielkim stopniu fluktuują średnio w skali Polski. Natomiast zmienia się struktura opadów: są albo bardzo gwałtowne, albo przez dłuższy czas ich nie ma i mamy okres suszy letniej czy zimowej. Taką sytuację mieliśmy w ostatnich latach na Opolszczyźnie – stwierdził naukowiec.

- Nasz kraj charakteryzuje się jednym z najgorszych bilansów wodnych wśród krajów europejskich. Mamy ujemny bilans. Słabo retencjonujemy wodę, nie potrafimy jej zatrzymywać. Przede wszystkim brakuje nam małych zbiorników retencyjnych – mówił Badora.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »