Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych…
2018-07-19, 14:59 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski

Dr Krzysztof Badora o dynamicznych stanach pogodowych i ujemnym bilansie wodnym Polski
- W tej chwili przepowiadanie prognozy pogody z większym wyprzedzeniem niż 2-3 dni to wróżenie z fusów. Tak dynamiczne są stany atmosferyczne, że nie sposób prognozować długookresowo – mówił dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego.
- Stany pogodowe są dziś bardzo zmienne. Kiedyś przejście jednego układu pogodowego, niżu czy wyżu, trwało dłużej. Obecnie ośrodki niżowe i wyżowe są bardziej pogłębione, skontrastowane z sąsiadującymi ośrodkami i w konsekwencji przejścia są bardziej dynamiczne – dodał Badora.

- Nie można się zgodzić z twierdzeniem, że dobrze, iż była susza, bo teraz woda opadowa nam nie zagraża. Po pierwsze trzeba powiedzieć, że opady, które były w ostatnich dniach nie są jakimiś ekstremalnymi opadami i dużego zagrożenia by nie było, nawet gdyby ziemia była nasiąknięta. Okres suszy zawsze oznacza brak równowagi zarówno dla środowiska przyrodniczego, jak i dla funkcji gospodarczych człowieka np. dla rolnictwa czy leśnictwa. Najlepsza jest pogoda zrównoważona – mówił Badora.

- Obecne wysokie temperatury w Skandynawii to efekt wyżu, który zaciągnął powietrze z południowo-wschodniej Europy i w konsekwencji jest tam fala upałów. Musimy się przyzwyczajać do takich gwałtownych zmian pogodowych. Klimatolodzy są zgodni, że także w Polsce zwiększa się liczba dni upalnych, zwiększa się więc liczba susz w ostatnich latach, czyli takich okresów, gdy przez 10-15 dni nie pada, a jest słonecznie – informował naukowiec.

- Zjawiskiem potwierdzonym badaniami jest również zanik przejściowych pór roku. Klimat w Polsce zmierza do ustabilizowanego występowania dwóch pór roku, czyli lata i zimy. Pośrednie pory będą zanikać. Cykle klimatyczne mogą być jednak krótkookresowe i może się okazać, że ten rozchwiany cykl się skończy i wrócimy do dobrze znanego układu czterech pór roku – mówił Krzysztof Badora.

- Warto odnotować, że ogólne sumy opadów utrzymują się. Od stu lat w niewielkim stopniu fluktuują średnio w skali Polski. Natomiast zmienia się struktura opadów: są albo bardzo gwałtowne, albo przez dłuższy czas ich nie ma i mamy okres suszy letniej czy zimowej. Taką sytuację mieliśmy w ostatnich latach na Opolszczyźnie – stwierdził naukowiec.

- Nasz kraj charakteryzuje się jednym z najgorszych bilansów wodnych wśród krajów europejskich. Mamy ujemny bilans. Słabo retencjonujemy wodę, nie potrafimy jej zatrzymywać. Przede wszystkim brakuje nam małych zbiorników retencyjnych – mówił Badora.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »